Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Magazyny energii z… skorupek jaj

Magazyny energii z… skorupek jaj

Australijscy naukowcy odkryli, że skorupki jaj mogą być niedrogim i powszechnie dostępnym surowcem służącym do pozyskiwania substancji zdolnej magazynować energię.

Zespół pod przewodnictwem doktora Manickama Minakshi odkrył, że w skorupach jaj występuje wysoki poziom węglanu wapnia. Po ich odpowiedniej obróbce termicznej powstaje tlenek wapnia. Dla zespołu badawczego odkrycie to stanowi pierwszy krok w kierunku pracy nad alternatywną baterią służącą do przechowywania energii z odnawialnych źródeł energii. – Dostawy energii z OZE obarczone są ryzykiem przerw podaży w wyniku zmian pogody – mówi doktor Minakshi. – Zmielone skorupki jaj służą nam jako elektrody. Przed podgrzaniem skorupa jajka jest elektrodą dodatnią, ale po podgrzaniu zmienia się w elektrodę ujemną – wyjaśnia.

Naukowiec ma nadzieję, że jego badania zwrócą uwagę firm z branży energii odnawialnej. Zakładając, że dalsze testy potwierdzą słuszność jego wstępnych wyników, powszechnie dostępne i niedrogie materiały, takie jak skorupki jaj, mogą potencjalnie zapewnić możliwość tworzenia magazynów energii z przedmiotów, które w innym przypadku byłyby jedynie bioodpadami.

Badania laboratoryjne określą, ile energii elektrycznej i na jak długo może zgromadzić proszek z jajka. Dzięki temu określona zostanie opłacalność produkcji baterii z takich komponentów.

Foto: Flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.