Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Mały dom na kółkach niezależny od sieci

Mały dom na kółkach niezależny od sieci

Niezależność energetyczna na wielu płaszczyznach to marzenie wielu z nas. Czy w Polsce da się je spełnić i zamieszkać w ekologicznym środowisku? 

Poza systemem

Off-grid, czyli system niepodłączony do sieci energetycznej, to coraz bardziej pożądany schemat życia w duchu zrównoważonego budownictwa i ekologii. Polska firma Redukt zaprojektowała mały dom na kółkach, tzw. tiny house, który z powodzeniem pogodził oba te aspekty. 

Taka przyczepa to idealna propozycja dla tych, którzy chcą schronić się poza miastem i podziwiać naturę dzięki częściowo przeszklonym wnętrzom.Tiny house pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, dzięki kanciastej formie i minimalizmowi. W domu na kółkach można zamieszkać na stałe lub przewozić go w zależności od upodobań. 

Dom jest niezależny od sieci, ponieważ posiada własny system solarny, z którego czerpie się energię. Woda jest z kolei pozyskiwana ze studni za pomocą pompy. 

W tym domku zmieści się czteroosobowa rodzina i to dla niej został zaprojektowany powyższy model. Architektka Krystyna Filipiak zaproponowała, aby dziecięca sypialnia znalazła się na parterze. Tutaj znajduje się też aneks kuchenny, łazienka i przestrzeń, w której zmieszczą się meble. Pokój na antresoli może być lepszym rozwiązaniem dla rodziców. Schody, prowadzące na górę można składać. 

Czytaj też: polscy artyści zbudowali mobilny hotel z upcyklingu

Nie tylko off-grid

Polska firma proponuje zwolennikom życia wędrowniczego, wykonanie indywidualnych projektów tiny house. Obiecuje, że każdy obiekt jest realizowany w zgodzie z zasadami ekologii. Podczas budowy używają naturalnych i organicznych materiałów, ograniczają z kolei zbędnych chemicznych składników. 

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze domy były jak najbardziej zrównoważone. Dbamy o planetę i zdrowie – pisze na swojej stronie internetowej Redukt.

Mobilne domy odpowiadają na współczesne potrzeby ludzi, którzy cenią wolność i niezależność. Tiny house to inna wersja znanych szczególnie z USA kamperów, jednak trend na nie, dotarł też do Europy. Wakacje z kamperze szczególnie cenią sobie Niemcy, Austriacy, czy Holendrzy.

Czy możliwe jest mieszkać w domu niezależnym od sieci? Przeczytaj o Polaku, który zbudował taki dom. 

źródło i fot.: redukt.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.