Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Małżonkowie Salgado odrodzili 600 hektarów lasu, sadząc ponad 2,7 miliona drzew. Zobacz zdjęcia!

Małżonkowie Salgado odrodzili 600 hektarów lasu, sadząc ponad 2,7 miliona drzew. Zobacz zdjęcia!

Fotograf Sebastiao Salgado pochodzi z Brazylii. Po powrocie do ojczyzny w 1998 roku zdziwił się, że miejsce, w którym się urodził i wychował, niemal całkowicie zamieniło się w pustynię. Pewnego dnia jego żona Leila powiedziała: „skoro urodziłeś się w raju, odbudujemy go razem”. Małżonkowie Salgado odrodzili 600 hektarów lasu, efekt jest niesamowity!

Uzdrowienie lasu atlantyckiego

Na pomysł uzdrowienia lasu wpadła żona fotografa – Leila Deluiz Wanick Salgado. Małżonkowie Salgado, wraz z przyjaciółmi i innymi podobnie myślącymi osobami, wzięli się do ciężkiej pracy.

Lélia i Sebastião Salgado, źródło: Ricaro Beliel

W ciągu 20 lat posadzono ponad 2,7 mln drzew na powierzchni 600 hektarów. Do lasu powróciło około 172 gatunków ptaków, 33 gatunki ssaków, 15 gatunków płazów, 15 gatunków gadów i 293 gatunki roślin.

Zobacz, jak las zmienił się przez 20 lat:

Instituto Terra i rezerwat dziedzictwa przyrodniczego

Po podjęciu decyzji o założeniu Instituto Terra (Instytutu Ziemi) małżeństwo Salgado dążyło do uznania rodzinnej farmy Sebastiao za Rezerwat Dziedzictwa Przyrodniczego. Tylko w ten sposób transformacja lasu była możliwa.

Źródło: institutoterra.org

Tytuł, który udało się uzyskać w 1998 roku, po raz pierwszy przyznano dla zdewastowanego i zdegradowanego terenu, na którym nie było ani kawałka lasu.

Życie Lélii i Sebastião Salgado, czyli Sól Ziemi

O niesamowitym wysiłku Lélii i Sebastião Salgado opowiada dokument „Sól Ziemi”. Nie widziałaś/eś jeszcze filmu? Serdecznie polecamy! Nie jest to jednak materiał dla każdego, ponieważ zawiera poruszające i drastyczne zdjęcia.

Sebastião Salgado spędził całe życie na fotografowaniu największych światowych konfliktów i katastrof. Decyzję o podjęciu spokojnego życia i odbudowie lasu podjął, gdy nie chciał już kontynuować pracy reporterskiej.

Artykuł jest częścią naszego cyklu pt. dobry wątek na piątek. Zobacz więcej pozytywnych historii:

Źródła: youtube.com, institutoterra.org, kfw.de, taschen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.