Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Materiały budowlane oczyszczające powietrze. Nad technologią pracuje polska ekspertka

fotoaktywne materiały budowlane

Materiały budowlane oczyszczające powietrze. Nad technologią pracuje polska ekspertka

Dr hab. inż. Magdalena Janus z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzi badania nad rozwojem fotoaktywnych materiałów budowlanych. Opracowywana technologia umożliwiłaby oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji. 

Fotokatalizator aktywuje się pod wpływem światła

Dr inż. hab. Magdalena Janus pracuje obecnie nad uczynieniem tej technologii bardziej wydajnej i tańszej. Pomogą w tym m.in. wyniki badań, wykonanych na Politechnice Berlińskiej, w których brała udział profesor Janus. 

Staram się stworzyć fotoaktywne materiały budowlane tak, aby można je było zastosować do oczyszczania powietrza. Fotokatalizator, który zostanie wprowadzony np. do cementu, aktywuje się pod wpływem światła, a na powierzchni powstają rodniki hydroksylowe (jedne z najsilniejszych znanych utleniaczy), które są w stanie rozłożyć związki organiczne do dwutlenku węgla i wody – wyjaśnia prof. Magdalena Janus w rozmowie z PAP. 

Badania nad dwutlenkiem tytanu

Fotokatalizator, nad którym obecnie prowadzi badania prof. Janus, to dwutlenek tytanu. Ten półprzewodnik na dużą skalę produkowany jest w Zakładach Chemicznych Police jako biel tytanowa, czyli biały pigment wykorzystywany m.in. jako dodatek do farb, papieru i kosmetyków. 

Dzięki odpowiedniej modyfikacji azotem nabiera on właściwości fotoaktywnych. Następnie pod wpływem promieniowania widzialnego dwutlenek tytanu aktywuje się. 

Zastosowanie m.in. w cemencie

Farby i tynki zawierające specjalne substancje aktywne zostały już zastosowane. W badaniach prof. Janus fotokatalizator wprowadzany jest w masę samego materiału budowlanego, np. cementu. Jak twierdzi ekspertka, fotokatalizator może nawet wzmocnić wytrzymałość materiału. 

Fotoaktywny cement może być stosowany jako dodatek do ściernej warstwy kostki brukowej. Można go również wykorzystać do produkcji elementów betonowych, których powierzchnia nie będzie w przyszłości pokrywana dodatkowymi materiałami.

Źródło: PAP

Fot.: PAP/Marcin Bielecki

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.