Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Mikroinstalacja fotowoltaiczna na dachu elektrowni w Dychowie

myczkowce pge

Mikroinstalacja fotowoltaiczna na dachu elektrowni w Dychowie

Zespół Elektrowni Wodnych Dychów znajduje się na trzech rzekach: Bobrze, Nysie Kłodzkiej i Kwisie. Znacząca rolę w tym kompleksie pełni elektrownia szczytowo-pompowa Dychów. Teraz jej biura zostaną zasilone instalacją fotowoltaiczną.

85 lat pracy

Zespół był budowany w latach 1934 – 1936, co sprawia, że jest on najstarszą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce. Jej łączna moc wynosi 20 MW. Dychów został zmodernizowany w lutym tego roku, a montaż mikroinstalacji to krok w kierunku niezależności energetycznej i obniżenia emisji z zakładu.

Ta elektrownia szczytowo-pompowa niedługo zostanie zasilona panelami fotowoltaicznymi, które mają pokryć 25% zapotrzebowania na energię. Mikroinstalacja o mocy około 50 kW zaspokoi potrzeby energetyczne budynków administracyjnych i biurowych. Moc instalacji jest jednak zbyt mała, aby wpłynąć na funkcjonowanie części technologicznej elektrowni. Montaż przewidywany jest na przełom sierpnia i września.

Najwięcej elektrowni wodnych należących do PGE Energia Odnawialna S.A. znajduje się w woj. lubuskim, źródło: PGE

Monokrystaliczne panele

Na dachu budynku zamontowane będą wydajne panele monokrystaliczne. Ta technologia ma gwarantować dużą wydajność i sprawność, szacowaną na poziomie 18-20 procent. Panele monokrystaliczne produkują energię, nawet niezależnie od pogody. Rozwiązanie sprawdza się w Polsce, gdzie mamy klimat umiarkowany.

Energia PGE

Elektrownia Dychów należy do spółki PGE Energia Odnawialna, która na terenie kraju posiada 29 elektrowni wodnych oraz cztery elektrownie szczytowo-pompowe. Jedną z największych jest Solina. Ta elektrownia jest położona u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Jej moc wynosi ok. 200 MW. Składa się z czterech hydrozespołów. 

PGE posiada ponadto 17 farm wiatrowych oraz pięć farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

źródło: pgeeo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.