Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Mikrosieci energetyczne metodą na stabilizację systemu energetycznego?

sieć

Mikrosieci energetyczne metodą na stabilizację systemu energetycznego?

W Connecticut zaproponowano budowę grupy mikrosieci energetycznych mających na celu stabilizację systemu energetycznego w razie zagrożenia. Propozycja ta jest częścią projektów złożonych w czerwcu zeszłego roku przed departamentem Energii i Ochrony Środowiska (DEEP) w ramach programu rozwoju mikrosieci energetycznych.

Do mikrosieci podłączone miałyby zostać najważniejsze miejsca użyteczności publicznej – szkoły, komendy policji, remizy, domy starców itp. – wszystkie te, które dotychczasowo nie dysponują własnymi awaryjnymi źródłami prądu elektrycznego. Tego rodzaju mikrosieci zintegrowałyby ze sobą szereg systemów i zapewniły zasilanie na wypadek awarii.

Opisana propozycja złożona została w ramach czwartej rundy finansowania projektów związanych z mikrosieciami energetycznymi przez DEEP. Pierwsza mikrosieć programu powstała w 2014 na uniwersytecie Wesleyan. Podłączono do niej elektrownię solarną oraz generator gazowy, co pozwala zasilać niemalże cały kampus. Jak podają władze uczelni, po 3 latach użytkowania, system umożliwił zaoszczędzenie 300 tysięcy dolarów.

Obecnie, w ramach programu, stworzono już cztery mikrosieci energetyczne. Kolejna, piąta, jest już zatwierdzona, jak wskazują dokumenty DEEP.

Jedną z propozycji, zatwierdzonych przez DEEP, jest konstrukcja wartej 2,5 miliona mikrosieci energetycznej w Wetbrook w stanie Connecticut. Łączyć ma ona dwie szkoły z awaryjnymi systemami zasilania. Placówki te zostały niedawno wyznaczone jako miejsce zbiórki na wypadek katastrof naturalnych lub schronienie przewidziane dla okolicznych mieszkańców. Dlatego też konieczne jest zapewnienie zasilania awaryjnego dla tych budynków. Westbrook znajduje się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego – rejonu szczególnie narażonego na długie przerwy w dostawie energii z uwagi na zdarzające się tutaj silne burze.

Obecnie w sieci tej znajdują się generatory zasilanie silnikami na olej napędowy. Jednakże zapas paliwa jest ograniczony – w czasie dłuższego braku prądu w sieci konieczne jest jego uzupełnianie – jeśli nie uda się to zrobić, to instytucje te pozostaną bez zasilania.

Propozycje złożone w DEEP obejmują nowy projekt mikrosieci, która miałaby być wyposażone w dodatkowe źródła energii. Pierwszym z nich miałby być generator zasilany turbiną na gaz ziemny. Elektrownia ta uzupełniona miałaby być systemem fotowoltaicznym o mocy do 287 kW. Cały system wyposażony zostanie w magazyn wykorzystujący ogniwa litowo-jonowe. Magazyn o mocy 200 kW i pojemności 454 kWh ma zapewnić zasilanie w nocy itp. Obecnie władze miasta, odpowiedzialne za budowę mikrosieci, finiszują z procedurą przetargową – wybrany został już generalny wykonawca robót w ramach instalacji.

„Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z władzami miasta Westbrook”, komentuje przedstawiciel wybranej do realizacji zadania spółki USA Microgrid, David Heim. – „Inicjatywa ta dobitnie wskazuje, jak solidne i niezawodne mogą być mikrosieci energetyczne, a w dodatku jak ogromny, pozytywny wpływ mogą mieć na środowisko naturalne w naszym stanie”, dodaje.

Innym projektem, który niebawem doczekać ma się realizacji w stanie Connecticut, jest system zaproponowany przez EcoSolar – połączona mikrosiecią farma fotowoltaiczna i magazyn energii. Cała inwestycja warta będzie 4 miliony dolarów. System powstać ma w Coventry, gdzie łączyć powinien ze sobą dziewięć instytucji publicznych, takich jak: szkoły, dom starców oraz system komunikacyjny. Proponowana do budowy tam mikrosieć, wyposażona będzie w 654 kW system fotowoltaiczny, generatory gazowe oraz 500 kW magazyn energii (1500 kWh pojemności). Nad całą mikrosiecią czuwa specjalny system zarządzający, który monitoruje jej stabilność i utrzymuje wysoką niezawodność zasilania.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.