Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Minęło najcieplejsze lato w historii Europy. Temperatury były o 1,34°C wyższe w stosunku do średniej z ostatnich trzydziestu lat

Minęło najcieplejsze lato w historii Europy. Temperatury były o 1,34°C wyższe w stosunku do średniej z ostatnich trzydziestu lat

Chociaż ostatnie dni przyniosły znaczne ochłodzenie to nie koniec niechlubnych rekordów tego roku. Jak donosi Copernicus, temperatura tego lata była o 0,4°C wyższa w porównaniu do 2021 roku, co sprawia, że to najcieplejsze lato w historii Europy. 

Najcieplejsze lato w historii Europy

Kolejny rok z rzędu Copernicus odnotował najcieplejsze lato w historii Europy. W 2022 roku temperatury w okresie czerwiec-sierpień były wyższe o średnio 0,4°C w porównaniu do poprzedniego roku i o 1,34°C wyższe w stosunku do średniej z ostatnich trzydziestu lat. Najcieplej było na wschodzie kontynentu, ale rekordowe fale upałów przeszły również przez zachód. 

Sierpień tego roku wybił na termometrach najwyższe wartości w historii pomiarów w Europie, przekraczając rekord z zeszłego roku o 0.8°C. W perspektywie globalnej był to trzeci najcieplejszy sierpień. 

Anomalie temperatur powietrza w sierpniu 2022 roku w stosunku do lat 1991-2020. Źródło: Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Rekordy gorąca w Europie

13 lipca portugalskie stacje telewizyjne podały, że w środkowej części kraju padł rekord gorąca w Europie. Słupki rtęci w środę po południu wskazały tam 49℃. SIC – inna portugalska telewizja – podała z kolei, że rekord prawdopodobnie padł w miejscowości Coruche, także położonej w centralnej części państwa. Temperatura miała wynieść tam aż 48,8℃, czyli dokładnie tyle, ile wynosi dotychczasowy rekord ciepła ustanowiony w sierpniu zeszłego roku na Sycylii.

O tegorocznym lecie na pewno nie zapomną Brytyjczycy. 19 lipca po raz pierwszy w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii odnotowano słupki rtęci pokazały ponad 40℃. Temperatury w nocy w kilku miejscach nie spadły poniżej 25°C, przekraczając poprzedni najwyższy rekord dobowy wynoszący 23,9°C, który odnotowano w Brighton 3 sierpnia 1990 roku.

Powodzie, susze i pożary 

Jak podaje Copernicus, tegoroczny sierpień na wschodzie i zachodzie stał pod znakiem suszy, gdy północ i południe walczyły z intensywnymi opadami deszczu. Wysokie temperatury i upały, które nie ominęły Polski, wpłynęły znacząco na sytuację hydrologiczną w kraju. W minionym miesiącu ostrzeżenia przed suszą obejmowały znaczną część powierzchni Polski. 

Lato 2022 pozostawiło po sobie hektary terenów pożartych przez ogień. Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) zaobserwowali, że jedne z największych w ostatnim czasie miały miejsce w Hiszpanii. W Andaluzji, w pobliżu Costa del Sol w Hiszpanii, pożar rozpoczął się 8 czerwca 2022 roku. Spowodował on ewakuację 2000 osób z pobliskiego miasta na Benahavis. Dane pokazują, że moc pożarów była ekstremalnie wysoka w porównaniu ze średnią z lat 2003-2021 roku. 

To dopiero początek… 

Ekstremalne powodzie, przerażające pożary, siejące spustoszenie huragany i rekordowo wczesne fale upałów to dopiero początek. Klimatolodzy ostrzegają, że ilość takich zjawisk pogodowych będzie rosła wraz z wyższymi temperaturami powierzchni ziemi i zmieniającym się klimatem.

Od połowy XIX wieku człowiek doprowadził do ogrzania planety o 1.1°C, a to nie koniec. Według ekspertów Met Office są coraz większe szanse, że próg 1,5°C przekroczymy w ciągu 5 lat. Prawdopodobieństwo, że w tym czasu padną kolejne rekordy temperatur wynosi aż 93%.

Źródło: climate.copernicus.eu

Fot. główna: Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.