Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Młoda inżynierka zmienia podejście do śmieci na Bliskim Wschodzie

Młoda inżynierka zmienia podejście do śmieci na Bliskim Wschodzie

Fatemah Alzelzela to 24-letnia inżynierka, która postanowiła oddolnie zmienić podejście w swoim kraju do segregowania i recyklingowania opadów. Samodzielne założyła organizację, która pomaga podejmować zrównoważone kroki. Za swoje osiągnięcia została laureatką tytułu Young Champion of the Earth, którzy przyznał jej Program Środowiskowy ONZ w 2020 roku. 

Fundacja, która zmienia podejście do śmieci 

Kuwejt to jedno najbogatszych państw świata, w którym niestety segregacja odpadów czy recykling są nadal bardzo rzadką praktyką – aż 90% odpadów trafia tam na wysypiska. Fatemah Alzelzela jest fundatorką organizacji Eco Star i młodą inżynierką, która postanowiła przyczynić się do prośrodowiskowych zmian w swoim kraju. 

Jedną z inicjatyw, której podjęła się fundacja Eco Star, jest zbieranie odpadów z domów i miejsc publicznych, jak restauracje czy szkoły, a następnie przekazywanie ich do recyklingu. W zamian za zebrane śmieci organizacja rozdaje drzewa i krzewy, które ludzie mogą zasadzić, pomagając odnowić lokalna przyrodę. Oprócz tego prowadzą lekcje dla dzieci na temat zagrożenia, jakim dla środowiska jest brak recyklingu i uczą o dobrych praktykach, które każdy może włączyć w swoją codzienność. Obecnie projekt działa już w większości krajów Bliskiego Wschodu. 

Chociaż mieszkam w jednym z najbogatszych krajów na świecie, nie ma tu wielu zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie recyklingutłumaczy Alzelzela.Każdy z nas powinien dbać o środowisko, ale wielu jest w tym zagubionych. My próbujemy wskazać ludziom ścieżkę. 

Za każde zebrane śmieci Eco Star pobiera opłatę w wysokości 3 dolarów. W przeciągu niecałych dwóch lat organizacji udało się zebrać aż 3,5 tony plastiku, 10 ton papieru i 120 ton metalu, które zalegałyby na wysypiskach. 

Kuwejt zasypany w śmieciach

Według danych statystycznych z 2020 roku, każda osoba mieszkająca w Kuwejcie produkuje 1,5 kg śmieci dziennie, czyli dwa razy więcej niż globalna średnia. Aż 76% z tego mogłoby być oddane do recyklingu, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale również gospodarki kraju. Szacowana wartość surowców, które można odzyskać z wysypisk w Kuwejcie to około 130 mln dolarów każdego roku.  

Young Champion of the Earth 

Najpiękniejszą rzeczą w tej historii jest fakt, że Fatemah Alzelzela zbudowała wszystko sama od zera. Widząc ogromny problem w swoim kraju, postanowiła zainwestować z własnej kieszeni w rozwijanie organizacji, która będzie działać na rzecz ochrony środowiska. 

Jak sama przyznaje, początku były dla niej wyjątkowo trudne, ponieważ nikt nie traktował jej poważnie jako młodej studentki. Potencjalni partnerzy biznesowi, którzy mogliby wypromować jej inicjatywę podchodzili bardzo sceptycznie do pomysłu. 

Alzelzela postanowiła założyć instagrama dla swojej organizacji, który bardzo szybko przyniósł rozgłos jej działaniom. W 2020 roku, rok po rozpoczęciu projektu Eco Star, Fatemah Alzelzela została wyróżniona przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Young Champion of the Earth

Młodzi ludzie i młode kobiety powinni mieć więcej szans na podejmowanie decyzji, kreatywność i szukanie rozwiązań. Wszyscy możemy inspirować innych do podejmowania działań na większą skalę. To będzie wymagało cierpliwości. Ale wiem, że możemy to zrobićpowiedziała Alzelzela

Artykuł jest częścią serii, w której promujemy ekobohaterów. Poznaj więcej takich historii!

Źródło: UNEP

Fot. główne: UNEP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.