Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Środowisko ponad wszystko! [relacja]

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Środowisko ponad wszystko! [relacja]

Dziś Światowy Strajk Klimatyczny organizowany w związku z trwającym szczytem ONZ. Na całym świecie zaplanowano tysiące protestów. Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w ponad 30 miastach w Polsce demonstrują pod hasłem – nie ma sprawiedliwości społecznej bez sprawiedliwości klimatycznej.  

Stanowcze nie wobec bierności

W akcji wzięło udział ponad 30 polskich miast, m.in. Wrocław, Toruń, Zielona Góra, Warszawa, Rzeszów, Kraków, Katowice, Piła, Szczecin, Olsztyn. W Krakowie młodzi ludzie spotkali się na placu Matejki. Strajkowi przyświecało hasło „Kraków dla sprawiedliwości klimatycznej”. Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyrazili sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej. Przypomnieli także o postulatach przedstawionych rok temu, które wciąż pozostały bez odpowiedzi.

Politycy odbierają nam prawo decydowania o swojej przyszłości. Degradują środowisko i nie podejmują żadnych działań, by zapobiec kryzysowi klimatycznemu. Czy to ich pokolenie będzie musiało zmagać się z kryzysem klimatycznym? Nie! Jesteśmy bardziej zajęci tym, czy przeżyjemy, niż planowaniem naszej przyszłościmówią organizatorzy.

Musimy zacząć działać teraz!

Podczas tegorocznej akcji młodzi ludzie zwrócili uwagę na rosnące nierówności społeczne. Uważają bowiem, że kryzys klimatyczny najbardziej dotknie zmarginalizowane grupy społeczne oraz kraje, które w najmniejszym stopniu przyczyniły się do globalnego ocieplenia.

Nierówności widzimy już teraz w Polsce. Przez ogromne susze mieszkańcy Skierniewic tracą dostęp do wody pitnej, rolnicy borykają się z suszą na polach spowodowaną pobliskimi kopalniami odkrywkowymi, a mieszkańcy Borów Tucholskich z niespotykanymi wcześniej trąbami. Musimy zacząć działać już teraz. Potrzebujemy sprawiedliwej transformacji energetycznej i wsłuchiwania się w głos ludzi najbardziej narażonych. Żądamy też sprawiedliwości społecznej i wynikającej z tego sprawiedliwości klimatycznej, której osiągnięcie powinno być teraz głównym celem rządzącychapelowali młodzi.

Potrzeba zmian systemowych

Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie, z którym dotychczas przyszło się mierzyć ludziom. Susze, śmiercionośne pożary, nawałnice i gwałtowne ulewy, huragany, topniejące lodowce – to tylko część zjawisk, z którymi już się mierzymy. W kolejnych latach przyjdzie nam stawić czoła jeszcze większej katastrofie klimatycznej. Setki ludzi mogą stracić dostęp do wody pitnej, pożywienia czy warunków życia. Drobne zmiany, które wprowadzamy na co dzień są bardzo potrzebne, ale musimy domagać się tych większych – systemowych, rządowych, biznesowych. I właśnie o takie apelują młodzi, którzy wyszli dziś na ulice polskich miast.

Sprawiedliwa transformacja to kompleksowa alternatywa. To nie jest walka z obecnym ładem energetycznym i gospodarczym Polski opartej na węglu. Jest to nowy, zielony model gospodarczy, który ma na celu wyprzeć ten przestarzały, przyczyniający się do kryzysu klimatycznego. Sprawiedliwa transformacja to ochrona klimatu i środowiska jednocześnie równoważona ochroną miejsc pracyusłyszeliśmy ze sceny.

Kliknij w zdjęcie i obejrzy fotorelację.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.