Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Model płuc stoi w Warszawie i oddycha smogiem

Model płuc stoi w Warszawie i oddycha smogiem

Kolejna odsłona akcji Polskiego Alarmu Smogowego. Tym razem model oddychających płuc stanął na Wawrze, najbardziej zanieczyszczonej dzielnicy Warszawy. W Oświęcimiu instalacja zmieniła kolor na czarny już po kilku dniach. 

Tak wyglądają płuca Warszawy

Model płuc oddycha w miejscu nieprzypadkowym – stoi na Wawrze przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka. Kampania rozpoczęła się w listopadzie w Oświęcimiu, płuca trafiły następnie do Czernichowa, Zabierzowa, Wieliczki i Niepołomic. Teraz to mieszkańcy stolicy przekonają się o stanie jakości powietrza, którym oddychają. 

Zdecydowaliśmy się na dzielnicę Wawer, jedną z najbardziej zanieczyszczonych w Warszawie. Według szacunków UM Warszawa w tej dzielnicy działa co najmniej 3000 „kopciuchów”. Wawer to typowy przykład dzielnicy z zabudową jednorodzinną, w której spalany jest węgiel i drewnomówi Sylwia Jedyńska, aktywistka Warszawy Bez Smogu. Ciekawa jestem jak szybko płuca stracą biały kolor. Widzieliśmy w Małopolsce, że zanieczyszczenia osadzające się na płucach widoczne były już po kilku dniach pracy naszej instalacji.

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i hasło kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”  mają na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie. 

Statystyki medyczne i epidemiologiczne często postrzegane są jako anonimowe i niezwiązane z naszym życiem. Jako aktywiści często słyszymy głosy bagatelizujące choroby i zgony wywołane smogiem i podtrzymujące opinię o niepewności tych szacunków. Nic bardziej mylnego. Raport badaczy z King’s College pokazuje liczbę osób w poszczególnych miastach, które w domach albo wręcz na ulicy w czasie epizodów smogowych doznały zatrzymania akcji serca – mówi Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. 

Najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

Niewiele lepiej jest w Poznaniu – różnica wynosi 5.4, Wrocławiu (4.8 razy więcej) czy Warszawie (4.5 razy więcej). Łączna liczba osób, która umierają na zatrzymanie akcji serca w dniach smogowych w czterech polskich miastach jest wyższa (151 osób) niż we wszystkich przebadanych miastach brytyjskich (124 osób) liczących łącznie dwanaście i pół miliona mieszkańców.

W Warszawie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza zaledwie o 20 proc. pozwoliłoby ograniczyć liczbę nowych przypadków choroby wieńcowej serca aż o 542, a we Wrocławiu o 179 przypadków rocznie! Ograniczenie smogu o jedną piątą zmniejszyłoby roczną liczbę pierwszych udarów – w Poznaniu o 120, we Wrocławiu – 150 i Warszawie aż o 430 przypadków. W wypadku choroby niedokrwiennej serca ryzyko zachorowania zmalałoby o 7.5 proc., a liczba nowotworów płuca spadłaby aż o 15 proc.!


Polski Alarm Smogowy apeluje o zakaz spalania węgla

Warszawa Bez Smogu, wspólnie z Warszawskim Alarmem Smogowym i Smogiem Wawerskim zbiera podpisy pod petycją w sprawie zakazu spalania węgla na terenie Warszawy. Po zakończeniu akcji, 17 lutego, aktywiści zamierzają wręczyć podpisaną petycję radnym miasta i radnym Sejmiku wojewódzkiego. Do końca stycznia pod petycją podpisało się ponad 8000 osób. 

Petycję można podpisać TUTAJ: https://chceoddychac.pl/waw

Aktywiści swoją akcją chcą zachęcić mieszkańców stolicy do jak najszybszej wymiany „kopciucha”. Do końca 2020 r. w Warszawie obowiązują wysokie dopłaty do wymiany źródła ciepła – do 12 tys zł na kocioł i do 10 tys zł na wymianę grzejników i instalacji. Mazowiecka uchwała antysmogowa wyznacza ostateczny termin likwidacji „kopciuchów” na 31 grudnia 2022.

Źródło i fot. główne: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.