Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Modliszka w Polsce. Im cieplej, tym jest ich coraz więcej

Modliszka w Polsce. Im cieplej, tym jest ich coraz więcej

Spośród ponad dwóch tysięcy gatunków modliszek, które występują na świecie, w Polsce mogliśmy sporadycznie spotkać modliszkę zwyczajną. To owady lubią ciepło, dlatego obecnie może pojawiać się ich w naszym kraju coraz więcej. Jak wygląda modliszka i czy jest niebezpieczna?

Modliszka – co o niej wiemy?

Dlaczego modliszką nazywa się kobiety, instrumentalnie traktujące mężczyzn? Czy ten piękny owad ma coś wspólnego z femme fatale? Otóż nie do końca, choć tkwi w tej metaforze ziarno prawdy. Samica owada po odbytej kopulacji odgryza głowę samcowi, ale w niespełna 30% przypadków. Ponadto samica może osiągać nawet do 7 cm długości, samiec – maksymalnie do 4-5 cm.

Modliszka zwyczajna wygląda niezwyczajnie. Jej ciało przypomina spadający listek, dzięki czemu ten drapieżny owad kamufluje się z otoczeniem. Przed atakiem zastyga w bezruchu czekając na odpowiedni do ataku moment. Modliszki polują na wiele gatunków szkodliwych owadów, pajeczaków, much czy pluskwiaków.

Jest ciepłolubna, występuje najczęściej w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Skąd nazwa modliszka? Z pozycji, w której wygląda jak osoba z rękami złożonymi do modlitwy.

Modliszka zwyczajna w Polsce

Modliszka zwyczajna, która występuje w Polsce to podgatunek rzędu owadów modliszkowatych Mantodea. Dotychczas była spotykana u nas dość rzadko, jednak wzrost temperatur w miastach, spowodowany zarówno gęstą zabudową, brakiem zieleni oraz postępującym kryzysem klimatycznym spowodował, że w naszym kraju zauważono wzrost liczebności modliszek zwyczajnych. Na północy Polski widok modliszki wciąż należy do zjawisk rzadkich.

Jak wygląda? Jest zielona, czasem brązowa – zawsze idealnie kamufluje się wśród liści czy na gałęzi. Posiada dwie pary skrzydeł, małą trójkątną głowę i szeroko rozstawione oczy. Widzi nawet do 20 m. Na odnóżach ma kolce.

Status ochrony modliszki w Polsce

Modliszka zwyczajna jest objęta ochroną ścisłą w Polsce. Wpisano ją do Polskiej Czerwonej Księgi jako gatunek zagrożony wyginięciem. Próby zbierania jaj, łapania, a zwłaszcza zabijania tych owadów podlegają karze i przyczyniają się do niszczenia niezbędnej w naturze bioróżnorodności. Modliszka nie wyrządza krzywdy człowiekowi – nie należy się jej obawiać!

Na obserwacji świata owadów skupia się dziedzina nauki zwaną entomologią. Polskie Towarzystwo Entomologiczne (PTE) to jedna z najstarszych organizacji, poświęcająca uwagę owadom.

Zrób zdjęcie modliszce – prośba do mieszkańców Łodzi

Łódzki oddział PTE zaapelował w 2021 roku do mieszkańców Łodzi, aby rozejrzeli się, czy w ich okolicach, a nawet na domowych balkonach nie pojawiła się modliszka zwyczajna. Skąd ten nagły wzrost liczebności modliszek w okolicach Łodzi? Prof. Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca łódzkiego oddziału PTE podkreśla, że obszar osiągnął status miejskiej wyspy ciepła, a w połączeniu z tworzeniem coraz to nowych łąk kwietnych, owady chętnie zadomowiły się w tej części Polski. Na profilu PTE w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć modliszek zauważonych na terenie naszego kraju.

źródło: facebook.com/LodzPTE

źródło: PWN, PTE, Niezwykły Świat, dionp.pl, fot. Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.