Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zmiany klimatu – o co chodzi? Przykład napełniającej się wanny pokazuje, co dzieje się teraz na Ziemi

Zmiany klimatu – o co chodzi? Przykład napełniającej się wanny pokazuje, co dzieje się teraz na Ziemi

Jeśli chcesz zobaczyć, czym są zmiany klimatu na przykładzie z życia codziennego, ten artykuł jest dla Ciebie! Możesz też z jego pomocą przekonać kogoś sceptycznie nastawionego, że zmiany klimatu są prawdziwe i stoi za nimi człowiek.

Wanna a zmiany klimatu

Napełniasz wannę w tempie 5 litrów na minutę. Jej odpływ jest zatkany. Jak myślisz, o ile litrów na minutę należy zmniejszyć strumień, aby woda nie wylała się na podłogę i nie zalała posadzki?

3 litry na minutę? A może 1 litr? Nie, przecież woda i tak zaleje nasz dom, tylko że później…

Odpowiedź jest jedna: należy zakręcić kurek! Trzeba całkiem zaprzestać dolewania wody. Tak samo należy postąpić ze spalaniem paliw kopalnych.

Należy ograniczyć emisję do zera

Woda, która wylewa się z wanny, to emisje gazów cieplarnianych.

Gazy cieplarniane (m.in. dwutlenek węgla i metan) zatrzymują ciepło w atmosferze. Im jest ich więcej, tym temperatura na Ziemi staje się wyższa. Powstają one w momencie spalania paliw kopalnych, takich ropa i węgiel. I nie, emisje z wulkanów nawet nie równają się z ilością gazów cieplarnianych, którą uwalnia do atmosfery człowiek.

Im więcej spalimy węgla i ropy, tym więcej gazu dostanie się do atmosfery, a przez to wzrośnie temperatura na Ziemi. Przelanie się wody z wanny na podłogę oznacza przekroczenie punktu krytycznego dla naszej planety.

Woda wylewa się z wanny, czyli punkt krytyczny dla naszej planety

Przekroczenie punktu krytycznego, czyli wzrost temperatury o więcej niż 2°C, doprowadzi do skutków, które ciężko teraz przewidzieć. 

Część systemu klimatycznego, w odpowiedzi na globalne ocieplenie, może ulec nagłej transformacji. Jej efektem może być katastrofa klimatyczna zagrażająca dotychczasowemu funkcjonowaniu ludzi na Ziemi. Wzrost temperatury odpowiada m.in. za większą ilość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak pożary, susze i powodzie. Zobacz dlaczego:

Nie ma tutaj mowy o cykliczności tego zjawiska.

Globalne ocieplenie jest cykliczne? Nie teraz i nie w tym przypadku

Często możemy usłyszeć, że klimat już wcześniej ulegał ociepleniu. Efekt, który wywołał człowiek, nie jest jednak zgodny z naturalnymi cyklami przyrody. Dlaczego? Ponieważ wywołaliśmy go właśnie my, ludzie (a w największej mierze wielkie, światowe korporacje). Wcześniej, gdy człowiek nie uwalniał takich ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, nie było mowy o tak nagłym wzroście ich obecności.

Poniższy wykres przedstawia zawartość dwutlenku węgla uwięzionego w lodzie w ostatnich 10 tys. lat. 

Źródło: Marcin Popkiewicz, Krakowski Panel Klimatyczny

Wiele się nie dzieje, dopóki wykres dosłownie nie wystrzeliwuje w górę. To wynik działalności człowieka, głównie w ostatnich 100 latach. Obecna sytuacja jest absolutnie bezprecedensowa. Dlatego tak ważne jest odejście od wykorzystywania ropy i węgla (czyli wody, która przepełnia naszą wannę).

Drugim poważnym problemem związanym z wykorzystaniem tych surowców są zanieczyszczenia, które powstają w procesie spalania. Negatywnie wpływają one nie tylko na nasze płuca, lecz także na nasz mózg.

Zmiany klimatu – chcesz wiedzieć więcej?

Emisje dwutlenku węgla, które powstają przy spalaniu paliw kopalnych, nie zawsze łatwo wytłumaczyć. Wokół tematu globalnego ocieplenia narasta spora liczba mitów. Wiele rewelacji i fałszywych informacji przeczy temu zjawisku, które występuje obecnie na naszej planecie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zmianach klimatu, serdecznie polecamy Ci krótkie wystąpienie Marcina Popkiewicza, analityka megatrendów, eksperta i dziennikarza zajmującego się powiązaniami w obszarach gospodarki, energii, zasobów i środowiska.

Zacznij oglądać film od 55 minuty, a zobaczysz rozwinięcie przykładu z wanną i znajdziesz jeszcze więcej wartościowych danych, które przystępnie tłumaczy Marcin Popkiewicz.

Jeśli masz pytania, napisz do nas!

Źródła: youtube.com, ipp.expert, ziemianarozdrozu.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.