Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Na Wyspach Kanaryjskich zainstalowano samomontującą morską turbinę wiatrową

Na Wyspach Kanaryjskich zainstalowano samomontującą morską turbinę wiatrową

Na Oceanie Atlantyckim obok wyspy Gran Canaria pojawiła się innowacyjna turbina wiatrowa, zainstalowana na teleskopowej wieży. To prototyp generatora stworzonego w ramach projektu Elican, który w siedemdziesięciu procentach jest finansowany przez Komisję Europejską. Pierwszy taka turbina zastanie oddana do użytku do końca 2018 roku.

Czym wyróżnia się ten innowacyjny projekt? Jak powszechnie wiadomo, koszt montażu morskich elektrowni wiatrowych jest jedną z głównych przeszkód w rozwoju morskich instalacji OZE. Dodatkowo inwestorów zniechęcają poinstalacyjne procesy konserwacyjne i modernizacyjne, które także są stosunkowo drogie. Inżynierowie w ramach projektu ELISA postanowili stworzyć koncepcję wiatraka ELISA 5MW, który będzie montowany w warunkach portowych bez użycia kosztownych ładunków ciężkich.

Instalacja składa się z pływającej platformy, wzmocnionej na miejscu za pomocą kotwic, i trzech segmentów wieży. Te elementy są wykonane z betonu. Cały zespół, wraz z łopatami generatora, został zmontowany na lądzie, a następnie był holowany przez szesnaście mil morskich w stronę docelowego punktu Plocan – Platformy Oceanicznej Wysp Kanaryjskich. Na stronie CORDIS wskazano, że „teleskopowa konfiguracja wieży została zaprojektowana w taki sposób, aby obniżyć środek ciężkości jednostki, dzięki czemu platforma służy za samostateczną barkę pływającą, umożliwiającą załodze przedmontaż całego systemu w strefie przybrzeżnej”.

Ten sposób instalacji wiatraków morskich może obniżyć koszty o trzydzieści–czterdzieści procent. Montaż prototypu rozpoczął się w kwietniu br. w porcie Arinaga, położonym w północno-wschodniej części Grand Canaria. W instalacji wiatraka zastosowano turbinę produkcji Siemens-Gamesa.

„ELISA to pionierska technologia w zakresie opracowywania całkowicie samomontujących turbin morskich” – powiedział zaangażowany w projekt inżynier José Serna. „Przedmontaż i wstępny rozruch całego systemu w pełnym zakresie odbywa się w kontrolowanych warunkach portowych, co zwiększa szanse na uprzemysłowienie i zminimalizowanie zagrożeń, jakie wiążą się z pracami montażowymi na morzu” – dodał specjalista.

Projekt będzie teraz monitorował wydajność całej struktury – w tym fundamentu, wieży i turbiny wiatrowej – w warunkach otwartego morza. Ostateczne wyniki będą znane do grudnia tego roku, kiedy projekt dobiegnie końca. Jeśli odniesie sukces, projekt ELICAN dostarczy na rynek rewolucyjny, wysokowydajny i redukujący koszty zintegrowany system podkonstrukcji do pozyskiwania morskiej energii wiatrowej.

Źródło: europa.eu, elektrovesti.net, Esteyco SA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.