Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nadmiar dwutlenku węgla szkodliwy dla rekinów

Nadmiar dwutlenku węgla szkodliwy dla rekinów

Nadmierne stężenie dwutlenku węgla ma wpływ nie tylko na jakość powietrza, ale także na wody. Co gorsza zakwaszenie akwenów negatywnie działa na żyjące w nich organizmy. Naukowcy z Niemiec i Południowej Afryki wykazali, że dochodzi do uszkodzeń łusek u rekinów, przez co mają kłopoty z pływaniem.

Dwutlenek węgla w wodzie bywa traktowany jako nawóz (np.: w akwarystyce). Wpływa także na jej zakwaszenie. W nadmiarze jest już uznawany za zanieczyszczenie i poważny problem. Wiadomo, że jest niebezpieczny dla koralowców. Teraz udowodniono, że szkodzi także rekinom.

Zakwaszona woda niszczy łuski rekinów

Naukowcy z Uniwersytetu Duisburg-Essen, Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie wraz ze specjalistami z trzech południowoafrykańskich placówek odkryli, że nadmierna kwasowość wody prowadzi do niszczenia łusek u rekinów. Badania przeprowadzono na Haploblepharus edwardsii, endemicznym, niewielkim (60cm długości) rekinie dennym zasiedlającym wody w pobliżu Kapsztadu. Jedna grupa tych ryb przez kilka tygodni przebywała w wodzie o pH= 7,3, druga w typowej wodzie oceanicznej.

Po zakończeniu testów okazało się, że u pierwszej grupy zniszczeniu uległo 25 procent „ząbków” na skórze rekinów, u drugiej 10 proc. W pierwszym przypadku zmiany były na tyle istotne, że rekiny miały trudności z pływaniem. Naukowcy uznali różnicę w wynikach za działanie zakwaszonej wody, która jest wynikiem nadmiernego stężenia CO2. Jednocześnie wykazano, że rekiny mają mechanizmy regulacyjne, które nie dopuszczają do zakwaszenia krwi.

Zgodnie z szacunkami przy obecnym wzroście dwutlenku węgla w obiegu, globalny odczyn wód w oceanach osiągnie niebezpieczny poziom wynoszący 7,3 do 2300 roku (a 7,8-7,9 do 2100 roku). Obecnie ten współczynnik wynosi 8,1.

źródło: eurekalert.org, Jacqueline Dziergwa, Sarika Singh, Christopher R Bridges, Sven E Kerwath, Joachim Enax, Lutz Auerswald, Acid-base adjustments and first evidence of denticle corrosion caused by ocean acidification conditions in a demersal shark species, Sci Rep. 2019.

zdj. główne – Canva


Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.