Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nagradzany projekt duńskiego centrum klimatycznego

Nagradzany projekt duńskiego centrum klimatycznego

Duńskie biuro projektowe 3XN Architects wygrało konkurs na projekt międzynarodowego centrum klimatycznego, jakie znaleźć ma się w nadmorskim Lemvig. Jego koncepcja powstała we współpracy z urbanistycznymi konsultantami z SLA i doradcami technicznymi z firmy Orbicon.

Nagrodzony projekt pozwoli na budowę w Lemvig centrum, które ma wspierać prace nad powstrzymaniem zmian klimatycznych i adaptacją do nowych, zmieniających się warunków. Władze chcą, by dzięki międzynarodowemu centrum Dania stała się eksporterem rozwiązań klimatycznych.

Centrum wybudowane będzie nad brzegiem morza. Koniec prac zaplanowano na rok 2020. Budynek posłuży jako publiczne forum do wymiany wiedzy i miejsce edukacji klimatycznej oraz przestrzeń do rozwijania nowych projektów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Bryła budynku zainspirowana jest jego nadmorską lokalizacją – wykorzystano motyw fal morskich w wielu jego elementach.

Innym, istotnym nawiązaniem jest klimat i badania nad nim. Elewacja budynku została zaprojektowana tak, aby wyglądać jak mapa izobaryczna używana w meteorologii. Nawiązuje to do wyjątkowo wietrznych warunków tego regionu.

Otoczenie budynku, także będące częścią projektu, pokryte ma być lokalnymi roślinami, dzięki czemu ogród stanie się prosty w utrzymaniu i da ochronę przed wiatrem.

Wnętrze budynku także zainspirowane było jego otoczeniem. Centrum zaprojektowano z prostym i funkcjonalnym wykończeniem wykorzystującym drewnianą paletę barw. Dodatkowo znajdą się tam też stalowe i betonowe elementy uzupełniające wnętrze. Jego forma nawiązuje do łodzi morskich i innych kojarzonych z morzem elementów.

Parter budynku jest przeszklony, co ma pomóc w przyciąganiu zwiedzających. Oprócz wystaw i miejsc edukacyjnych, znajdą się tam także sale konferencyjne i koncertowe.

Chcieliśmy stworzyć budynek, który opowiada sobą o klimacie”, mówi Jan Ammundsen z 3XN. „Większa jego część jest prostokątna, ale uzupełniliśmy ją falami, by wyróżnić go na tle innych i nawiązać do jego zastosowania oraz samej okolicy. Fale są nie tylko symbolem morza, mają także symbolizować zmiany klimatyczne, jakie obecnie zachodzą”.

Foto: 3XN

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.