Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Najgorętsza pompa ciepła na świecie

Thor Nielsen

Najgorętsza pompa ciepła na świecie

Pompy ciepła to idealne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Pompa skutecznie ogrzewa domową przestrzeń i wodę, ale może być też używana w procesach przemysłowych. W Norwegii opracowano jak dotąd najgorętszą pompę ciepła na świecie, którą można wykorzystać właśnie w przemyśle. Jaką temperaturę osiąga?

Gorąca woda

W domowej przestrzeni pompy działają zazwyczaj w temperaturach od 30 do 60˚C. Wysokotemperaturowa pompa ciepła osiągała jak dotąd max. ok. 80˚C. Znajdywała ona zastosowanie w budynkach termomodernizowanych lub takich, które wymagają użycia wody o temperaturze nawet do 80˚C. Taką pompą można zastąpić np. kocioł grzewczy.

Norweska organizacja badawcza Sintef wraz z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii (NTNU) opracowała wysokotemperaturową pompę ciepła, która osiąga aż do  180˚C. Instalacja jest przeznaczona do celów przemysłowych – można używać jej w procesach, które jako nośnik energii używają pary. Dzięki sprzętowi możliwe jest zmniejszenie zużycia energii na terenie danego obiektu od 40 do 70%. Możliwe jest to dzięki odzyskiwaniu niskotemperaturowego ciepła odpadowego.

Pompa ciepła o rekordowej temperaturze może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym, papierniczym oraz chemicznym. Michael Bantle z organizacji Sintef dodaje, że najbardziej obiecujący jest jednak sektor energii odnawialnej, gdzie tę technologię można rozwinąć jeszcze bardziej, łącząc ją z magazynowaniem termicznym.

Rekord

Już teraz opracowana w Norwegii technologia, jest nazywana najgorętszą na świecie pompą ciepła. System łączy technologię wody i pary, a naczelną rolę pełni tutaj sprężarka, opracowana przez firmę Tocircle. Maszyna jest ciągle chłodzona przez wodę, co zabezpiecza ją przed przegrzaniem, a także  zmniejsza naprężenia cieplne całego systemu. Dzięki temu zachowuje się wytworzone ciepło, a jego nadwyżki wprowadza się do pompy ciepła i zwiększa temperaturę całego procesu. 

Ekspert z Sintef, która na rynku pomp ciepła działa już od 60 lat, podkreśla, że ogromną zaletą pompy ciepła jest znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych ze względu na zatrzymanie ciepła w obiegu. “Inwestycja przewyższa pod wieloma względami (przyp. red. ekonomicznymi i środowiskowymi) zużycie paliw kopalnych” – dodaje Bantle. Technologia ma wejść do komercyjnego użycia w tym roku.

źródło: sintef.no, pv-magazine.com, lg.com, fot. Thor Nielsen, Sintef

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.