Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Najlepsze ekologiczne wykończenia podłogi

Najlepsze ekologiczne wykończenia podłogi

Poziomy zanieczyszczeń, jakie obserwowane są we wnętrzach pomieszczeń, często przekraczają poziomy rejestrowane na zewnątrz, jak donosi amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Często, by znaleźć źródło tych zanieczyszczeń, wystarczy spojrzeć pod nasze nogi. Wiele tradycyjnych podłóg emituje lotne substancje chemiczne.

Często potrzebne są lata, aby substancje te usunąć. Co gorsze, czyszcząc podłogi rozmaitymi środkami chemicznymi, wprowadzamy do naszych wnętrz jeszcze więcej szkodliwej dla naszego zdrowia chemii. Ponadto potwierdzono naukowo, że np. dywany pochłaniają związki chemiczne, które wnosimy na naszych butach, na przykład środki ochrony roślin i nawozy, często rozpylane na trawnikach, po których chodzimy.

Poniżej przedstawiamy sześć nowoczesnych materiałów na podłogi, które zapewniają nie tylko estetyczne i wytrzymałe pokrycia, ale są także ekologiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Często tego rodzaju alternatywy okazują się tańsze niż inne wykończenia.

Ekologiczne dywany

Jeśli preferujesz miękkie podłogi, to dostępny jest już na rynku szereg typów dywanów, których produkcja i użytkowanie nie jest szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Wełniane dywany już dawno pojawiły się w domach, ale często do ich produkcji używano barwników, które produkowały szkodliwe dla środowiska odpady i ścieki.

Teraz dostępne są na rynku dywany, które barwione są substancjami ekologicznymi. Dodatkowo, wzrosła świadomość środowiskowa związana z gospodarką odpadami, a co za tym idzie wiele fabryk zwraca większą uwagę na to, jak przetwarzane są ścieki po produkcji barwnych tekstyliów.

Oprócz wełny do produkcji dywanów wykorzystuje się obecnie szerokie portfolio innych, zielonych włókien, takich jak bawełna, juta i sizal. Ciekawą alternatywą dla tych materiałów są także dywany wyprodukowane z poliestru (PET) pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek. Są one wytrzymałe, odporne na brud i można je wytwarzać w szerokiej gamie kolorów i wzorów.

Bambus

Prostą w instalacji i ekologiczną alternatywą dla pokryć podłogi jest bambus. Roślina ta to gatunek trawy z grubą i zdrewniałą łodygą. Ma podobne własności, co drewno, ale rośnie dużo szybciej – trzeba od 3 do 5 lat, aby bambus urósł do wielkości takiej, jak dwudziestoletnie drzewo.

Podłogi z bambusa dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Pokrycia te można malować i konserwować tak, jak zwykłe drewno. Pamiętajmy, by wybrać w tym celu środki, które również są ekologiczne oraz nie emitują lotnych związków organicznych.

Beton

Polerowany beton jest materiałem bardzo chwalonym w zrównoważonym designie, nie tylko za jego własności mechaniczne i nowoczesną, przemysłową estetykę, ale także za trwałość i związaną z nią ekologiczność tworzywa.

Beton może być polerowany i barwiony, by dopasować go do dowolnego wnętrza. Jest to rodzaj pokrycia, który dzięki swojej wytrzymałości, jest wieczne – nigdy nie będziemy musieli go wymieniać, co redukuje istotnie obciążenie środowiska naturalnego.

Korek

Korkowe pokrycia to jedna z nowszych opcji, jakie pojawiły się na rynku. Materiał ten ma własności antybakteryjne i redukujące ilość alergenów w domu. W naturalny sposób odstrasza insekty, co oznacza, że nie trzeba wykorzystywać specjalnych środków chemicznych w tym celu.

Korek jest trudnopalny, dzięki czemu nie trzeba nasączać go chemikaliami redukującymi palność. Jest też bardzo wytrzymały i łatwy w konserwacji, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejsza się ilość chemii, jaka konieczna jest w eksploatacji tego rodzaju podłogi.

Korkowe podłogi mogą być dowolnie barwione, a ich wytrzymałość pozwala na eksploatację przez nawet trzydzieści lat.

Szkło

Piękne szklane kafle wykonuje się z recyklingowanego szkła, pochodzącego z zużytych butelek po piwie i winie. Szybko zyskują one na popularności – wykańcza się nimi podłogi i ściany w kuchniach i łazienkach. Kafelki takie dostępne są w szerokiej palecie kolorów i kształtów.

Szklane kafle w ogóle nie absorbują wilgoci. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w wilgotnych warunkach. Są też łatwe w czyszczeniu. Dodatkowo, odmiennie niż ceramiczne kafle, te szklane odbijają światło, co pozwala doświetlić ciemniejsze pomieszczenia.

Guma

Gumowe maty podłogowe wykonuje się z zużytych, starych opon. Poddany recyklingowi materiał barwić można na wiele kolorów i formować w rozmaite, uniwersalne kształty. Dotychczasowo wykorzystywano je głównie na placach zabaw czy na stadionach, teraz jednak coraz częściej montuje się je w domach.

Dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych jest to bardzo ekologiczne tworzywo. Posiada także wiele innych zalet, między innymi wysoką wytrzymałość mechaniczną, a także odporność na wodę i łatwość w czyszczeniu.

Źródło: inhabitat.com

Zdjęcia: kazuend, Marco Bianchetti, pix24, Goh Rhy Yan, Shutterstock

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.