Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Najlepszy budynek na świecie znajduje się w Kopenhadze. To spalarnia śmieci, z której można zjeżdżać na nartach

Najlepszy budynek na świecie znajduje się w Kopenhadze. To spalarnia śmieci, z której można zjeżdżać na nartach

Czy spalanie śmieci może być ekologiczne i… fajne? Tak! Pokazuje to CopenHill – zakład przetwarzania odpadów na energię w Kopenhadze. Ukończony w 2019 roku obiekt zwieńczony został stokiem narciarskim, szlakiem turystycznym i ścianą wspinaczkową. Teraz uznano go za najlepszy budynek na świecie.

Najlepszy budynek na świecie

W Kopenhadze w 2019 roku została otwarta elektrownia ze stokiem narciarskim na dachu. Nowoczesny zakład przetwarzania odpadów na energię 2 lata później, dokładnie 3 grudnia 2021 roku, został ogłoszony najlepszym budynkiem na świecie na 14. dorocznym Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Lizbonie. Projekt został zaprojektowany przez B.I.G Architects i został wybrany w kategorii Produkcja, Energia i Recykling.

Copenhill, źródło: Max Mestour and Amelie Louys

– Odnosi się do roli architektury w nowym świecie recyklingu i zerowej emisji dwutlenku węgla. Traktuje projekty infrastrukturalne w taki sposób, aby ludzie mówili „Tak, chcę taki projekt w swojej okolicy!” – chwalił budynek w imieniu jurorów Paul Finch, dyrektor jury.

Widok z Copenhill, źródło: Max Mestour and Amelie Louys

Zakład przetwarzania odpadów na energię o powierzchni 41 000 m2 obejmuje również miejskie centrum rekreacji i centrum edukacji ekologicznej. Dzięki temu przekształca infrastrukturę społeczną w architektoniczny punkt orientacyjny. Narciarze wjeżdżający do parku mogą zajrzeć do czynnej przez całą dobę spalarni odpadów.

Copenhill, źródło: Max Mestour and Amelie Louys

Zachęca projektantów do wykraczania poza utarte schematy i wykorzystywania zmian w polityce i ekonomii w dążeniu do tego, co społecznie korzystne. Przypomina nam także, że budynki mogą być po prostu fajne!dodaje Finch.

Copenhill w nocy, Max Mestour and Amelie Louys

Zielony dach o powierzchni 10 000 m2 zapewnia mikroklimat w parku na wysokości 85 m. Pochłania ciepło, usuwa cząstki powietrza i minimalizuje odpływ wody deszczowej. Pod zboczami wirujące piece, para i turbiny przekształcają 440 000 ton odpadów rocznie w wystarczającą ilość czystej energii, aby dostarczyć energię elektryczną i ciepło do 150 000 domów. Projekt wpisuje się w szerszą strategię Kopenhagi.

Pierwsze zeroemisyjne miasto na świecie

Dawniej element infrastruktury w strefie przemysłowej, CopenHill stał się nowym miejscem łączącym społeczność i wypoczynek ze zrównoważonymi ambicjami. Wszystko w zgodzie z celem Kopenhagi, jakim jest stanie się pierwszym na świecie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 roku.

Chcesz wiedzieć więcej o celach zeroemisyjności w Unii Europejskiej? Zobacz artykuł:

źródło: copenhill.dk, Max Mestour and Amelie Louys, architecturenow.co.nz, worldarchitecture.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.