Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Najnowszy blok energetyczny Elektrowni Kozienice osiągnął moc nominalną

Najnowszy blok energetyczny Elektrowni Kozienice osiągnął moc nominalną

Dziewiąty września 2017 roku okazał się znaczącym dniem w historii Elektrowni Kozienice. To właśnie wtedy nowy blok energetyczny osiągnął moc nominalną po wstępnym rozruchu i rozpoczął oddawanie energii do krajowej sieci energetycznej.

Blok pracował ze zmienną mocą już od 1 września br., aby przeprowadzić zaplanowane testy i próby posynchronizacyjne, poprzedzające uzyskanie mocy na poziomie 1000 MW.

Dziewiątego września o godzinie 13.00 blok uzyskał moc na poziomie 700 MW, a następnie o 16.30 wygenerował 888 MW. Wskaźnik ten był najwyższym z dotychczas odnotowanych na terenie Polski. Był, ponieważ już godzinę później blok osiągnął moc 1000 MW.

„Przejście próby 1000 MW i synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym to wielki sukces wszystkich zaangażowanych stron. Wyróżnikiem zbudowanego bloku w Kozienicach jest zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Cały zespół profesjonalistów z Polimex-Mostostal pracujący dla Elektrowni Kozienice dołożył wszelkich starań, by zrealizować ten projekt na jak najwyższym poziomie. Czujemy ogromną satysfakcję, że nasza spółka ma swój udział w tak strategicznych projektach, jak budowa największej i jednocześnie najsprawniejszej jednostki wytwórczej opalanej węglem kamiennym w historii krajowej energetyki” – powiedział Antoni Józwowicz, prezes Polimex-Mostostal.

Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe to konsorcjum wykonawców projektu.

Blok zostanie w pełni oddany do eksploatacji 19 grudnia br. po wcześniejszych pracach regulacyjnych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.