Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Najwięcej płacimy za wodę i odprowadzanie ścieków

Najwięcej płacimy za wodę i odprowadzanie ścieków

Opłaty za wodę i ścieki pochłaniają 47% naszych wydatków na usługi komunalne. W ostatnim czasie ceny wzrosły aż o 7%. Najwięcej płacą mieszkańcy województwa śląskiego i lubuskiego. Za to z najniższych opłat mogą się cieszyć mieszkańcy województwa podlaskiego i podkarpackiego. Wszystkie dane dotyczące usług komunalnych zebrała firma Curulis w rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”.

Mieszkańcy wciąż czekają na nowe przepisy w zakresie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, która wpłynie na obniżenie indywidualnych kosztów usług komunalnych. – Harmonogram prac nad wdrożeniem jest już opracowany – deklaruje Bogusława Brzdąkiewicz, zastępczyni dyrektora Departamentu Gospodarki Ministerstwa Środowiska. Politycy optymistycznie mówią o 2021 roku. UE dała nam czas do 2023 roku, ale wiadomo, że im wcześniej, tym lepiej.

Zarządzanie odpadami to największe wyzwanie dla samorządów – 22% wydatków na usługi komunalne to właśnie śmieci. Przekłada się to na portfele mieszkańców. Niektóre samorządy podwyższyły kwoty trzykrotnie. Sytuację komentuje Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania i były prezes Związku Miast Polskich: – Dla cen w usługach wodno-kanalizacyjnych szczególnym wyzwaniem jest spadek liczby mieszkańców miasta, co przy wysokich kosztach stałych infrastruktury powoduje naturalny wzrost cen. Jeśli nałożymy na to wzrost oczekiwań mieszkańców co do jakości usług i wzrost wymogów ochrony środowiska, dalszy wzrost cen wydaje się nieunikniony. Przezwyciężyć mogą go jedynie te miasta, które zdecydują się na innowacyjne rozwiązania, czy to w zakresie technologii, czy zarządzania lub finansowania. Wyraźnie widać, iż rynek odpadów potrzebuje stabilizacji i większej konkurencji.

Coś optymistycznego? O 2% spadły opłaty za transport publiczny, a na mapie Polski pojawiły się dwa kolejne miasta, gdzie jest on darmowy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.