Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Największa na świecie “niezwykła” elektrownia słoneczna. Zapewnia prąd całą dobę dla dwóch milionów ludzi

Największa na świecie “niezwykła” elektrownia słoneczna. Zapewnia prąd całą dobę dla dwóch milionów ludzi

To nie jest zwykła elektrownia słoneczna, jaką znamy m.in. z Polski. Dwa miliony luster śledzi słońce i kieruje światło do wieży. Gdzie znajduje się największa na świecie elektrownia tego typu, która zapewnia prąd przez całą dobę?

Największa na świecie elektrownia skoncentrowanej energii słonecznej

Elektrownia Noor w Maroku to największy na świecie projekt skoncentrowanej elektrowni słonecznej. Znajduje się w jednym z najbardziej nasłonecznionych regionów na świecie.

Elektrownia Noor na mapie, źródło: Google Maps

Zobacz elektrownię z lotu ptaka:

Noor jest pierwszą tego typu elektrownią w Maroko. Dostarcza prąd dla 2 milionów Marokańczyków, co odpowiada za 6% całej energii kraju. Elektrownia wciąż jest w rozbudowie. Dzięki takim rozwiązaniom Maroko chce osiągnąć 52% energii z OZE w miksie energetycznym do 2030 roku.

To nie jest zwykła elektrownia słoneczna…

Kompleks Noor wykorzystuje rzędy luster śledzących słońce, zwanych „heliostatami”, które kierują światło słoneczne na odbiornik. Odbiornik podgrzewa specjalny koktajl stopionych soli i płynów, nawet do 100 ℃. Energia cieplna wprawia w ruch turbiny parowe, które wytwarzają energię.

Ta płynna mikstura daje systemom skoncentrowanej energii słonecznej wyraźną zaletę: w przeciwieństwie do większości instalacji fotowoltaicznych, jakie znamy z naszej części Europy, ta technologia zapewnia czystą energię przez całą dobę

To, co wyróżnia naszą elektrownię, to to, co nazywamy systemami magazynowania energii cieplnej, w których możemy przechowywać energię w ciągu dnia i przechowywać ją do nocytwierdzi Youssef Stitou, kierownik projektu i inżynier w MASEN, marokańskim ministerstwie energii odnawialnej. 

To jak elektrownia z ogromnymi bateriamidodaje.

Sole są podgrzewane i przechowywane w izolowanym pojemniku. Gdy potrzebna jest energia, płyn jest pompowany do generatora pary, który gotuje wodę, obraca turbinę i wytwarza prąd.

Chcesz zobaczyć więcej imponujących farmy słonecznych? Zobacz artykuł:

źródło: power-technology.com, projects.worldbank.org, climateinvestmentfunds.org, Google Maps

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.