Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Największa w historii moc wiatraków! W sobotę dostarczyły aż 34% mocy do polskich domów

Największa w historii moc wiatraków! W sobotę dostarczyły aż 34% mocy do polskich domów

W sobotę 20 listopada padły nowe rekordy mocy dostarczanej przez farmy wiatrowe w Polsce. Największa w historii moc wiatraków została osiągnięta o godz. 1:00 w nocy. Wiatraki pracowały wtedy z mocą blisko 6,4 MW, co odpowiadało aż 34% całkowitego zapotrzebowania na prąd w kraju.

Największa w historii moc wiatraków

Moc osiągnięta przez lądowe farmy wiatrowe jest tym samym najwyższa w historii OZE w Polsce. Sieć, pomimo nagłych wzrostów, działała stabilnie.

Jednak, jak przypominają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, odnawialne źródła energii nie zawsze pracują z tą samą mocą.

Za największą ilość energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym odpowiada energetyka wiatrowa, co widać na poniższym wykresie:

Moc elektryczna osiągalna w instalacjach OZE, źródło: are.waw.pl

Największa w historii moc wiatraków została osiągnięta w nocy. Jest to standardowe zjawisko. W nocy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, jednak przyrosty mocy obserwowano już ok. godz. 17:00. Późnym popołudniem w piątek 19.11 energia wiatrowa stanowiła jedną czwartą mocy w Polsce.

Chociaż energia wiatrowa zostawia w tyle fotowoltaikę, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanej mocy, to za największe wzrosty w liczbie prosumentów odpowiada właśnie technologia pozyskiwania mocy ze słońca. Jeśli chcesz wiedzieć o dynamicznych wzrostach w tym sektorze, zobacz artykuł:

Czy siarczyste, mroźne zimowe wiatry poskutkują kolejnymi wzrostami mocy farm wiatrowych? To możliwe, jednak jak wskazują eksperci, Polska wciąż nie wykorzystuje pełnego potencjału energii wiatrowej. Jakie są tego przyczyny?

Dlaczego nie wykorzystujemy pełnej mocy wiatraków?

Rozwój energii wiatrowej w Polsce hamuje tzw. ustawa odległościowa. Wprowadziła ona „zasadę 10H”, która określa, że elektrownie wiatrowe muszą powstawać w odległości 10-krotności wysokości wiatraka. Jest to ok. 1,5 km od zabudowań. W rzeczywistości w Polsce nie ma jednak zbyt wielu takich terenów, które spełniałyby wszystkie normy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: twitter.com, are.waw.pl, pse.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.