Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Największy postój solarny w Indiach

Największy postój solarny w Indiach

“Solar Carport” to niezwykły parking. Generuje energię i służy jako postój dla samochodów w jednym z największych miast zachodnich Indii, Pune. Niedawno zainaugurowano otwarcie tego obiektu.

Parking energii

Solarna wiata o mocy 6,2 MWp została oficjalnie udostępniona w zakładzie produkcyjnym Tata Motors w Chikhali w Pune. Generujący energię garaż ma powierzchnię ponad 30 tys. metrów kwadratowych. To jak dotychczas największy w Indiach “Solar Carport”. Szacuje się, że ta ogromna wiata pozwoli zredukować emisję CO2 o 7 tys. ton rocznie, a w dalszej perspektywie na 160 tys. ton. Wiata pełni funkcje “2 w 1” – samochody znajdują się w zadaszonym parkingu, a dach produkuje zieloną energię.

Współpraca na rzecz obniżenia emisji

Firma Tata Motors dąży do użytkowania wyłącznie zielonej energii do 2030 r. oraz do zerowej emisji dwutlenku węgla do 2039 r. Obniżenie śladu węglowego firm, które nie chcą poprzestać na projektach związanych z OZE. W sierpniu zeszłego roku zawarła umowę na zakup energii (PPA) z Tata Power. Infrastruktura wiaty powstała w ciągu 9 miesięcy.

– Zawsze byliśmy świadomi potrzeby oszczędności energii i jesteśmy zobowiązani do użytkowania energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych […] – powiedział Shailesh Chandra, prezes działu biznesu pojazdów osobowych Tata Motors. 

Wiata dla samochodów, źródło: mat. prasowe, tatamotors.com

Tata Motors to ogromna organizacja o wartości 45 miliardów dolarów. Jest producentem samochodów osobowych, użytkowych, autobusów, ciężarówek i pojazdów wojskowych. Tata Power jest z kolei największą zintegrowaną spółką energetyczną w Indiach a, wraz ze swoimi spółkami zależnymi i innymi podmiotami, posiada zainstalowaną moc 12 808 MW.

Firma zrealizowała już wiele rozwiązań, bazujących na energii słońca – w tym największą na świecie dachową elektrownię słoneczną o mocy 16 MW.

źródło i fot.: tatamotors.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.