Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Największy przyrost pokrywy koralowej od 36 lat. Czy Wielka Rafa Koralowa powoli wraca do życia?

Największy przyrost pokrywy koralowej od 36 lat. Czy Wielka Rafa Koralowa powoli wraca do życia?

Australijski Instytut Nauk o Morzu zauważył, że w niektórych częściach poziom pokrycia Wielkiej Rafy Koralowej jest największy od 36 lat. To nadzieja na odbudowę największego organizmu na planecie. Jednak na przeszkodzie stoi globalne ocieplenie.

Największy przyrost pokrywy koralowej 

Australijski Instytut Nauk o Morzu opublikował niedawno raport, w którym potwierdza odbudowę pokrywy koralowej w północnej i środkowej części Wielkiej Rafy Koralowej od początku prowadzenia pomiarów, czyli 1985 roku. Zdaniem naukowców ten fakt świadczy o wysokiej zdolności regeneracyjnej tego organizmu. 

Wielka Rafa Koralowa zawdzięcza odbudowę w szczególności gatunkowi twardych polipów o nazwie Acropora, które są dominującym koralowcem. Te koralowce są szczególnie podatne na uszkodzenia fal, takie jak te generowane przez silne wiatry i cyklony tropikalne. 

Na potrzeby raportu między sierpniem 2021 roku a majem 2022 roku zbadano 87 raf budujących Wielką Rafę Koralową. Wyniki analizy wykazały, że twarda pokrywa koralowa w północnej części rafy wzrosła o 9%, a w centralnej o 7%. Prawie połowa badanych raf utrzymała poziomy twardej pokrywy koralowej między 10% a 30%, podczas gdy prawie ⅓ badanych raf między 30% a 50%. Jednak tendencja odbudowy nie utrzymała się wszędzie. W regionie południowym pokrywa koralowa zmalała z 38% do 34%.

Największy przyrost pokrywy koralowej od 36 lat

Jedna trzecia wzrostu pokrywy koralowców, który odnotowaliśmy na południu w latach 2020/21, została utracona w zeszłym roku z powodu trwających epidemii rozgwiazd korony cierniowej powiedział dyrektor Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu, dr Paul Hardisty. 

Pełny raport można przeczytać tutaj

Co zagraża Wielkiej Rafie Koralowej? 

Chociaż powrót koralowców w częściach Wielkiej Rafy Koralowej może budzić nadzieję, bielenie nadal pozostaje ogromnym zagrożeniem dla tych organizmów morskich. 

W tym roku zaobserwowano już szóste masowe blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej. Poprzednie pięć miało miejsce w latach 1998, 2002, 2016, 2017 i 2020. Tak częste wybielanie koralowców w ostatnim czasie sprawia, że ich kondycja jest znacznie osłabiona.

Bezpośrednią przyczyną blaknięcia, a wskutek tego wymierania koralowców jest ocieplenie oceanów. Podwyższenie temperatury wody, związane z antropogenicznymi zmianami klimatu, wywołuje u koralowców stres. To prowadzi z kolei do zaburzenia symbiozy pomiędzy koralowcami a glonami, które nadają jej kolor i są gwarantem utrzymania ich przy życiu.

Dr Paul Hardisty podkreślił, że skutki masowe blaknięcia są nadal niezbadanym terenem. Tegoroczne bielenie było pierwszym przypadkiem wymierania koralowców w okresie La Niña, która prowadzi do ochłodzenia powierzchni wody. 

Jak odbudować Wielką Rafę Koralową? 

Naukowcy z całego świata od lat pracują nad odbudową raf koralowych. Oto kilka zaskakujących sposobów. 

Naukowcy z izraelskiego uniwersytetu Bar-Ilan opracowali sposób odbudowy rafy, dzięki drukarce 3D.  Proces rozpoczyna się od zeskanowania koralowców, a na podstawie zdjęć powstaje trójwymiarowy model rafy. Następnie zbierane są informacje genetyczne, które łączy się z innymi parametrami i wprowadza do druku. Rafę koralową można zaprojektować tak, aby pasowała do wyznaczonego miejsca. Gotowe rafy są wykonane ze specjalnego rodzaju ceramiki.  

Inną metodą ratowania raf koralowych, na którą wpadli naukowcy z Fundacji Wielkiej Rafy Koralowej to in vitro. Najpierw zbierane są jaja koralowe i plemniki znajdujące się w zdrowych odcinkach raf, a następnie hoduje się je w specjalnie zaprojektowanych pływających basenach. Kiedy są już odpowiednio rozwinięte, eksperci dostarczają je do uszkodzonych miejsc, a zadaniem młodych koralowców jest stopniowa odbudowa rafy. 

Kilka lat temu rząd australijski postanowił zainwestować w technologię odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej, dzięki rozświetlaniu chmur i tworzeniu sztucznej młgy w celu obniżenia temperatury wody. W jaki sposób? Na pokładzie mobilnego laboratorium umieszczono kotwicę, która spoczęła na dnie oceanu około 100 km od brzegu miasta portowego Townsville. Następnie naukowcy z Southern Cross University w Coffs Harbour uruchomili turbiny, służące do produkcji sztucznej mgły rzucającej cień na kolonie koralowców oraz rozświetlania chmur. 

Źródło: aims.gov.au

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.