Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

NASA prezentuje nadmuchiwane szklarnie do uprawy roślin na marsie

NASA prezentuje nadmuchiwane szklarnie do uprawy roślin na marsie

Grupa naukowców z Uniwersytetu Arizony, we współpracy z NASA, opracowała innowacyjne nadmuchiwane szklarnie. System ten ma pomóc astronautom w uprawie roślin na innych planetach, takich jak Mars.

Prototyp szklarni testowany może być na Księżycu lub Marsie, a jeśli testy zakończą się sukcesem, urządzenie takie może w dostarczać świeże jedzenie podczas długich misji kosmicznych.

Szklarnia wykonana jest z elastycznego materiału, któremu sztywność zapewniono dzięki nadmuchaniu całej konstrukcji. Obieg powietrza w szklarni zintegrowany jest z systemami podtrzymywania życia stacji czy statku kosmicznego. Dwutlenek węgla wydychany przez astronautów jest wychwytywany przez rośliny i wykorzystywany jako pożywienie. Z kolei tlen, jaki wyprodukują rośliny w szklarni z pewnością odciąży system podtrzymywania życia, umożliwiający oddychanie mieszkańcom.

Woda, wykorzystywana do hodowli roślin, dostarczona musi być z zewnątrz. Może ona być przywieziona wraz z ludźmi, ale także pozyskiwana na miejscu np. poprzez topienie lodu z czap znajdujących się np. na Marsie.

Woda, przed dotarciem do roślin, będzie natleniana w systemie i uzupełniania w sole mineralne i inne składniki odżywcze potrzebne roślinom. System nawadniający w szklarni będzie powoli podawał wodę do korzeni roślin.

Cały proces zaprojektowano tak, aby naśladował warunki w jakich rośliny rosną na ziemi. Dzięki temu mają one mieć optymalne warunki do wzrostu, co przełoży się na ich najlepsze wykorzystanie w kosmosie.

Naukowcy nadal nie zbadali, jakie rośliny i w jakiej formie – nasion, sadzonek etc – najlepiej nadadzą się do zabrania na Marsa czy na Księżyc.

Oprócz wody i pokarmu, rośliny potrzebować będą też ochrony przez promieniowaniem kosmicznym, gdyż szklarnia działać ma na planetach pozbawionych ochronnej warstwy atmosfery, jak na Ziemi. W związku z  tym szklarnia umieszczona zostanie najpewniej pod ziemią, co zapewnić jej ma odpowiednią ochronę. Niestety odetnie to też rośliny od światła słonecznego. Aby rozwiązać ten problem, w szklarni zamontowane zostaną oświetlacze diodowe jak i koncentratory światłowodowe, które umożliwią transportowanie światła słonecznego z powierzchni planety do zakopanej pod jej powierzchnią szklarni.

Obecne eksperymenty ze szklarnią trwają jedynie na Ziemi. Jednocześnie astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS eksperymentują z uprawą roślin w kosmosie. Już w 2014 roku wystartował pierwszy, prowadzony przez Amerykanów program eksperymentalnej uprawy warzyw na stacji kosmicznej.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.