Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Natura pomaga dzieciom w rozwoju – nowe wyniki badań

Natura pomaga dzieciom w rozwoju – nowe wyniki badań

Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko dobrze się rozwija? Nowe badania sugerują, że natura pomaga dzieciom w rozwoju. Życie na obszarze z wieloma terenami zielonymi może pomóc dzieciom w osiągnięciu szczęścia i sukcesu.

Natura pomaga dzieciom w rozwoju

Na potrzeby badania naukowcy z wydziału leśnictwa i medycyny Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeanalizowali wyniki rozwojowe 27 372 dzieci w metropolii miasta Vancouver, które uczęszczały do ​​przedszkola w latach 2005-2011. 

Oszacowali ilość terenów zielonych wokół miejsca zamieszkania każdego dziecka od urodzenia do piątego roku życia. Ocenili również poziomy zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem drogowym i hałasu w społeczności.

Wyniki podkreślają fundamentalne znaczenie naturalnych terenów zielonych, takich jak drzewa przyuliczne, parki i ogrody społeczne.

Większość dzieci radziła sobie dobrze pod względem rozwoju pod względem umiejętności językowych, zdolności poznawczych, socjalizacji i innych wynikówmówi autorka badania, Ingrid Jarvis, doktorantka z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Co ciekawe, te dzieci mieszkające w miejscu zamieszkania z większą roślinnością i bogatszym środowiskiem naturalnym wykazały lepszy ogólny rozwój niż ich rówieśnicy z mniejszą ilością terenów zielonych dodaje.

Dlaczego natura pomaga dzieciom w rozwoju?

Zdaniem naukowców, powodem tego jest częściowo zdolność terenów zielonych do ograniczania szkodliwych skutków zanieczyszczenia powietrza i hałasu – wyzwań środowiskowych, które, jak wykazano, mają negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dzieci. Prowadzą one do zwiększonego stresu, zaburzeń snu i uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Niewiele badań dotyczyło tej ścieżki łączącej tereny zielone i wyniki rozwojowe wśród dzieci i uważamy, że jest to pierwsze kanadyjskie badanie, które to robi – mówi Jarvis.

Naukowcy ocenili rozwój we wczesnym dzieciństwie za pomocą ankiety wypełnianej przez nauczycieli przedszkolnych dla każdego dziecka. Narzędzie mierzy zdolność dziecka do spełnienia oczekiwań rozwojowych odpowiednich do wieku.

Potrzebne są dalsze badania, ale nasze odkrycia sugerują, że wysiłki urbanistyczne mające na celu zwiększenie terenów zielonych w dzielnicach mieszkalnych i wokół szkół są korzystne dla rozwoju we wczesnym dzieciństwie, z potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi przez całe życiemówi starszy autor badania i pracownik naukowy UBC, Matilda van den Bosch.

Czas spędzony na łonie natury może przynieść korzyści wszystkim, ale jeśli chcemy, aby nasze dzieci miały dobry start, ważne jest zapewnienie wzbogacającego środowiska poprzez kontakt z naturą. Dostęp do terenów zielonych od najmłodszych lat może pomóc w zapewnieniu dobrego rozwoju społecznego, emocjonalnego i psychicznego wśród dziecidodaje.

źródło: medicalxpress.com, thelancet.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.