Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Naukowcy alarmują: temperatura oceanów najwyższa w historii rekordów. Jakie będą tego skutki?

Naukowcy alarmują: temperatura oceanów najwyższa w historii rekordów. Jakie będą tego skutki?

W zeszłym roku temperatura oceanów znów pobiła rekordy. Naukowcy obserwują progresywne ocieplanie wód od lat 90. Skutki mogą być katastrofalne. 

Oceany stają się coraz cieplejsze 

Rok 2021 nie daje o sobie zapomnieć. Badania opublikowane w Advances in Atmospheric Science dowodzą, że temperatura oceanów w niektórych regionach wzrosła nawet o 14 zettadżuli [jednostka energii, pracy i ciepła, 1 zettadżul = tryliard dżuli – przyp. red.] w porównaniu do 2020 roku. Co więcej, ocieplenie wystąpiło pomimo atmosferycznej anomalii La Niña, która prowadzi do znacznego ochłodzenia powierzchni wody. 

Badania przeprowadzone zostały na głębokości 2000 m, co pozwala zbadać temperaturę oraz zasolenie wód z ogromną dokładnością. Najwięcej energii w oceanach – aż 60% – gromadzi się w warstwie sięgającej 700m. 

Pełen artykuł przeczytasz tutaj

Co powoduje ocieplenie oceanów? 

6. raport IPCC, oparty na wieloletnich badaniach naukowców i naukowczyń z całego świata, nie pozostawia wątpliwości:

Jest praktycznie pewne, że górna warstwa oceanu (0–700 m) ociepliła się od lat 70. XX wieku i niezwykle prawdopodobne, że główną tego przyczyną jest wpływ człowieka. […] Ocieplenie oceanu odpowiada za 91% ogrzewania klimatu, a ocieplenie lądów, topnienie lodu i ocieplenie atmosfery za około 5%, 3% i 1%. czytamy w raporcie. 

Oceany pochłaniają około ⅓ dwutlenku węgla emitowanego w wyniku działalności człowieka. Przez ostatnie 50 lat aż 90% nadwyżki energii termicznej skumulowało się w oceanach, dzięki czemu temperatury doświadczalne na lądzie są mniej katastrofalne niż mogłyby być. 

Skutki ocieplenia oceanów 

Oceany pokrywają blisko 70% powierzchni Ziemi, będąc największym ekosystemem na całej planecie. W dodatku stanowią jedno z kluczowych elementów systemu klimatycznego. Chociaż może się wydawać, że globalne ocieplenie oceanów nie jest poważniejszym zagrożeniem niż ocieplenie lądów, konsekwencje tego zjawiska dotyczą całego życia na planecie. Jakie mogą być skutki ocieplenia oceanów?

  1. Wyższa temperatura wód oceanicznych prowadzi do zwiększenia ryzyka ekstremalnych warunków pogodowych, jak ekstremalne burze, huragany, opady deszczu, ale również susze, ponieważ zmienia cyrkulację atmosferyczną. 
  1. Ocieplenie oceanów odpowiada za ⅓ efektu podniesienia poziomu mórz w XX wieku. W wyniku podnoszenia temperatury wód na średniej głębokości topnieją pokrywy lodowe Grenlandii i Arktykii. 
  1. Fale gorąca w oceanach tworzą warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych glonów. 

Koncentracja toksyn w wodzie może doprowadzić do zatrucia morskiego łańcucha pokarmowego, a finalnie również ludzi. 

  1. Ocieplenie oceanów wpływa na zmniejszenie poziomu tlenu i składników odżywczych, zagrażając morskiemu ekosystemowi. Modele klimatyczne pokazują, że jeśli średnia temperatura wzrośnie o 1,5°C, do połowy tego stulecia możemy stracić nawet 90% tropikalnych raf koralowych.

Naukowcy spodziewają się kolejnych rekordów 

Podnoszenie się temperatury w górnych warstwach oceanu to długoterminowa reakcja na wysokie emisje gazów cieplarnianych, które zwiększają się od XVIII wieku. 

Ocieplenie oceanów to jeden z najlepszych wskaźników zmian klimatumówi John Abraham, ekspert Uniwersytetu St. Thomas

Porównanie temperatury oceanu w 2021 roku w porównaniu do lat 1981-2010/źródło: Advances in Atmospheric Sciences (2022) W zeszłym roku temperatura oceanów znów pobiła rekordy. Naukowcy obserwują progresywne ocieplanie wód od lat 90. Skutki mogą być katastrofalne. 

Dopóki nie osiągniemy net zero, ocieplenie będzie postępowała wraz z kolejnymi rekordami zawartości ciepła w oceanach, jak w tym roku. Większa świadomość i zrozumienie oceanów to podstawy dla działania na rzecz zwalczania zmian klimatu tłumaczy Michael Mann, współautor badań. 

Źródła: Advances in Atmospheric Sciences, The Guardian, Nauka o Klimacie, WWF

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.