Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Naukowcy wykorzystują słońce do produkcji wodoru z biomasy

Naukowcy wykorzystują słońce do produkcji wodoru z biomasy

Zespół naukowców z uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii opracował metodę, wykorzystującą energię słoneczną do produkcji gazowego wodoru z biomasy. Jak można przeczytać w komunikacie uniwersytetu wykorzystano reakcję fotokatalityczną, która pozwala na generację tego użytecznego energetycznie gazu.

Do produkcji wodoru z biomasy zaprzęgnięto katalityczne nano-cząstki, które dodaje się do biomasy zawieszonej w roztworze alkalicznej wody. Mieszankę tą wystawia się na działanie światła słonecznego (lub tzw. lampy solarnej, udającej słońce w laboratorium) – tyle wystarczy aby zaszła reakcja chemiczna, powodująca uwalnianie się wodoru.

Jak podają przedstawiciele zespołu badawczego wodór otrzymany w ten sposób jest idealny do zastosowań w komórkach paliwowych, jako że wolny jest od gazów, które spowalniają pracę tych układów, jak np. występuje w przypadku dwutlenku węgla. To idealna metoda wykorzystująca jedynie biomasę i światło słoneczne. Badacze testowali różnego rodzaju biomasę podczas swoich eksperymentów: drewno, papier, liście itp.

Jak mówi David Wakerley z wydziału chemii uniwersytetu w Cambridge, jeden z badaczy odpowiedzialnych za ten projekt: W biomasie skryte jest wiele energii, jednakże rafinacja tych materiałów aby było możliwe jej wykorzystanie, wymaga złożonej obróbki, więc nie da się jej bezpośrednio zastosować np. w silniku samochodowym. Wodór natomiast już do takich zastosowań się nadaje, a opracowany przez nas proces pozwala na konwersję złożonych związków chemicznych z biomasy w ten gaz. Wystarczy tylko dodać nanocząstkowy katalizator do zawiesiny biomasy w wodzie i wystawić mieszaninę na światło słoneczne.

Władze brytyjskiego uniwersytetu złożyły już wniosek patentowy, a także prowadzą rozmowy z komercjalnymi partnerami, mającymi wykorzystać opracowaną technologię.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.