Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Naukowcy z UCLA opracowali dwuwarstwowe ogniwo słoneczne z perowskitem

Naukowcy z UCLA opracowali dwuwarstwowe ogniwo słoneczne z perowskitem

Naukowcy z UCLA Samueli School of Engineering opracowali bardzo wydajne cienkowarstwowe ogniwa słoneczne, które dzięki swojej dwuwarstwowej konstrukcji, wytwarzają więcej energii niż standardowe panele fotowoltaiczne.

Moduł wykonuje się przez natryskiwanie cienkiej warstwy perowskitu, który, jak wykazano, jest bardzo skuteczny w wychwytywaniu energii ze światła słonecznego, na dostępne na rynku ogniwo słoneczne. Ogniwo fotowoltaiczne, które tworzy dolną warstwę urządzenia, jest wykonane ze związku miedzi, indu, galu i selenku lub CIGS.

Komórka ogniwa przetwarza 22,4% energii pochodzącej ze słońca, co jest rekordem wydajności konwersji energii dla ogniwa tandemowego perowskit-CIGS. Zespół ma nadzieję na dalsze ulepszanie ogniw i zwiększenie wydajności do 30%. Wyniki badań zostały potwierdzone w niezależnych testach w Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA. Wydajność urządzenia UCLA jest podobna do wydajności ogniw polikrystalicznych, które obecnie dominują na rynku fotowoltaiki.

„Dzięki naszemu tandemowemu projektowi ogniw słonecznych pobieramy energię z dwóch różnych części widma słonecznego na tym samym obszarze urządzenia”, powiedział Yang, profesora Materiałoznawstwa z UCLA. „Zwiększa to ilość energii generowanej przez światło słoneczne w porównaniu z samą warstwą CIGS.”

Technika natryskiwania perowskitu może być w prosty sposób włączona do istniejących procesów produkcji ogniw słonecznych. Dzięki temu można niewielkim kosztem podnieść wydajność ogniw słonecznych CIGS o prawie 20% w stosunku do pierwotnej wydajności.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.