Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nie kupuj, odnawiaj i przy okazji… pomagaj!

Nie kupuj, odnawiaj i przy okazji… pomagaj!

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Każdego roku z powodu wyziębienia i odmrożenia umiera kilkadziesiąt osób. Szansą na przetrwanie tego okresu są m.in. ciepłe buty. Przyłączając się do akcji „Przynieś buty dla bezdomnego” możemy dać drugie życie butom, a przy okazji pomóc potrzebującym.

Daj drugie życie

Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2018 roku. Jej inicjatorką jest Martyna Zastawna, CEO firmy WoshWosh, zajmującej się odnawianiem i naprawianiem obuwia.

Natknęłam się na post w mediach społecznościowych dotyczący osób bezdomnych. Była tam informacja, że najczęściej umierają one z powodu wyziębienia organizmu, które bierze się z głowy i stóp. W związku z moim doświadczeniem zawodowym wiem, że jest mnóstwo osób, które wyrzucają buty lub trzymają w szafach i ich nie noszą. Pomyślałam, że mamy możliwości, by takie niepotrzebne obuwie wyczyścić, naprawić i dać im drugie życie. I tak w kilka dni zorganizowaliśmy zbiórkę – wyjaśnia pomysłodawczyni.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu 5 dni udało się zebrać tysiąc par butów, które trafiły do osób bezdomnych. W kolejnym roku było to już 5,5 tysiąca. Głównym celem inicjatywy jest pomoc potrzebującym, ale ważny jest też aspekt obiegu zamkniętego.

W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problem konsumpcji i zakupoholizmu oraz edukacji w zakresie idei zero waste. Dzięki akcji znoszone przez lata buty, które często lądują w śmietniku, mogą dostać drugie życie i realnie przydać się komuś, kto ich w tym czasie bardzo potrzebuje mówi Martyna Zastawna.

Przyłącz się do akcji

Trzecia edycja akcji trwa do 30 listopada, a jej partnerem została firma CCC, która zbiera obuwie wśród swoich pracowników i współfinansuje ich dezynfekcję oraz czyszczenie. Martyna Zastawna przyznaje, że chętnych do współpracy było więcej, ale niestety ze względu na ograniczone możliwości czasowe i wydajność tę liczbę trzeba było ograniczyć. Przekazać obuwie może każdy. Wystarczy przynieść je do punktu WoshWosh przy ul. Międzyborska 57/65 w Warszawie lub wysłać z dopiskiem „buty dla bezdomnego” pod ten sam adres. Można też przynieść obuwie do punktu odbioru w Lublinie lub Swarzędzu.

W zeszłym roku mieliśmy ponad 20 punktów, do których można było przynieść obuwie. W tym, ze względu na pandemię jest ich mniej, bo część punktów znajduje się w galeriach handlowych, które są teraz zamknięte wyjaśnia Martyna Zastawna.

W akcję zaangażowanych jest kilka fundacji, które pomagają bezdomnym. Przypomnijmy, że w Polsce jest między 30 a 35 tysięcy osób bezdomnych. Dzięki takim akcjom, jak ta udaje się pomóc choć części z nich.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.