Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

“Nie palę byle czym”, czyli walka ze smogiem na Podhalu

“Nie palę byle czym”, czyli walka ze smogiem na Podhalu

Jeszcze do niedawna Podhale, położone u samego podnóża Tatr, kojarzone było z górską naturą i świeżym powietrzem. Teraz sytuacja się zmieniła, bo coraz więcej turystów jest świadomych zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem i wybiera czyste powietrze za granicą, na Słowacji czy w Austrii, niż smog w Zakopanem.

Problem smogu w Zakopanem jest coraz bardziej palący. Rok temu wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że miasto nie może pobierać opłaty klimatycznej, bo w związku z zanieczyszczeniem powietrza nie spełnia zapisów ustawy zezwalającej na to. Od tego czasu powietrze w tym miejscu nie uległo znaczącej poprawie. Z raportów smogowych wynika, że dopuszczalne stężenia średniorocznego poziomu dla pyłu PM10 i PM2.5 są ciągle przekraczane.

Według analiz prowadzonych przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą turystom przeszkadza unoszący się nad Zakopanem smog. To druga na Podhalu, obok fatalnej jakości dróg, kwestia, która zniechęca ich do odwiedzin w tym podgórskim mieście. Miasto w ramach walki ze smogiem zaczęło wymieniać piece węglowe. Według założeń do 2020 r. ma zniknąć ponad 700 z 2,3 tys. palenisk na węgiel. Tempo prac jest jednak zbyt wolne i na razie nie eliminuje problemu palenia w domowych piecach śmieciami.

„Tygodnik Podhalański” w trosce o czyste powietrze oraz aby promować właściwe zachowania związane z ogrzewaniem gospodarstw domowych rozdaje tabliczki „Nie palę byle czym”. Wszyscy mieszkańcy, którzy nie wrzucają do pieców śmieci, mogą odebrać w redakcji tygodnika plakietkę z tym hasłem. Akcja oprócz doceniania pozytywnych, proekologicznych zachowań ma promować miejsca i ludzi, którzy dbają o swój region i o turystów. Tabliczka „Nie palę byle czym” jest też zachętą dla odwiedzających miasto gości do skorzystania z usług obiektu, dla którego troska o środowisko jest ważna.

https://www.youtube.com/watch?v=Oo_UPQxTvdA

Tabliczki można odebrać w redakcjach „Tygodnika”: Nowy Targ, Rynek 11; Zakopane, ul. Zwierzyniecka 14; Szczawnica, ul. Główna 28.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.