Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nie tylko modliszka i „czarna pszczoła”. Nowe gatunki owadów pojawiają się w Polsce

modliszka, owad

Nie tylko modliszka i „czarna pszczoła”. Nowe gatunki owadów pojawiają się w Polsce

Coraz cieplejsze zimy oraz łagodniejsze lata tworzą korzystne warunki bytowania dla owadów. Doceniają je nie tylko rodzime gatunki insektów, ale również te napływowe, które dotąd nie były spotykane w Polsce. Równolegle obserwuje się również powrót “starych” owadów występujących niegdyś na naszych terenach.

Jak podkreślają naukowcy, szczególnie widoczny jest powrót owadów, które kiedyś zamieszkiwały tereny Polski – wśród nich warto wymienić np. modliszkę zwyczajną (Mantis religiosa) czy „czarną pszczołę”, której prawidłowa nazwa to zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea). 

Napływ owadów śródziemnomorskich 

Obok powrotu „starych” gatunków owadów widoczny jest też drugi trend: pojawienie się na obszarze Polski owadów dotąd niespotykanych. Już teraz możemy zaobserwować napływ śródziemnomorskich gatunków owadów, takich jak gliniarz naścienny (Sceliphron destilatorium) czy skupieniec lipowy (Oxycarenus lavaterae). Na nasze tereny zawędrowały nawet gatunki pozaeuropejskie, są nimi m.in. przezierka bukszpanowa (Cydalima perspectalis) oraz szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella). Możemy także zaobserwować pojawienie się dużego pluskwiaka o nazwie wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis).

Przyczyna – ocieplenie klimatu

– Postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że gatunki spotykane do tej pory w Europie Południowej coraz liczniej migrują na północ, docierając m.in. do Polski, a nawet zimują tu i skutecznie się rozmnażają. To samo zjawisko sprawia, że gatunki rodzime, lecz spotykane niegdyś tylko lokalnie, na szczególnie ciepłych stanowiskach, szybko rozprzestrzeniają się po całym kraju – podkreśla dr Marek Michalski, ekspert z Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Gatunki inwazyjne nie występują

Naukowiec z dystansem odnosi się jednak do spekulacji, jakoby na terenie Polski pojawiły się już tak inwazyjne gatunki owadów, jak tzw. komar tygrysi czy szerszeń azjatycki. Ich występowanie nie zostało potwierdzone w badaniach.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.