Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Niedźwiedziom coraz trudniej zapaść w sen zimowy

Niedźwiedziom coraz trudniej zapaść w sen zimowy

Rosnące temperatury sprawiają, że z roku na rok niedźwiedziom coraz trudniej zapaść w zimowy sen. Skraca się także jego czas – według naukowców z każdym stopniem powyżej średniej temperatury w miesiącach zimowych, czas hibernacji niedźwiedzia czarnego skraca się aż o 6 dni.

Podczas snu zimowego funkcje życiowe niedźwiedzi ograniczają się do minimum. Badania wykazały, że w tygodniach poprzedzających hibernację tętno i temperatura ciała niedźwiedzi zaczynają spadać. Dzięki temu zwierzę ma zmniejszone zapotrzebowanie na pokarm i picie, co umożliwia mu przetrwanie niekorzystnej pory roku. Gdy temperatura spada poniżej 0 i zaczyna padać śnieg, niedźwiedzie zaczynają szukać jaskiń, w których mogłyby przetrwać zimę.

Bezsenność gatunkowa 

Naukowcy z Parku narodowego Synewyr na Ukrainie twierdzą, że długość snu zimowego niedźwiedzi zależy od gatunku. Czas hibernacji niedźwiedzi czarnych w Meksyku trwa zazwyczaj kilka dni lub tygodni, natomiast niedźwiedzi brunatnych na Alasce co najmniej sześć miesięcy. Sen pozwala im bowiem przetrwać nie tylko najniższe temperatury, ale także niedobory żywności w miesiącach zimowych. 

W raporcie zamieszczonym na łamach „Journal of Applied Ecology” w 2017 roku naukowcy ocenili, że z każdym stopniem powyżej średniej temperatury w miesiącach zimowych, czas hibernacji niedźwiedzia czarnego skraca się o 6 dni. Według obliczeń, do 2050 roku średnia długość hibernacji niedźwiedzi w Kolorado może spaść do 15-39 dni. Podobną zależność można przyjąć w odniesieniu do niedźwiedzi zamieszkujących inne rejony świata.

Zakarpackie niedźwiedzie już nie śpią

W tym roku skutki globalnego ocieplenia szczególnie odczuły niedźwiedzie z Parku Narodowego Synewyr na ukraińskim Zakarpaciu. Wysokie temperatury spowodowały, że tylko 3 z 32 zamieszkujących tam niedźwiedzi zapadło w sen zimowy. Choć ich opiekunowie przyznają, że zwierzęta spędzając w parku całe swoje życie mogą mieć osłabiony instynkt hibernacji, to w ubiegłym roku większość z nich zasnęła. W grudniu tego roku średnia temperatura w tamtym rejonie oscylowała wokół 4 stopni Celsjusza, przez co bliższa była aurze kwietniowej (średnio 6,9 stopnia Celsjusza) kiedy niedźwiedzie wybudzają się z hibernacji. 

źródło zdjęcia: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.