Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Niesamowita moc wody

Jak wykorzystać siłę wody?

Niesamowita moc wody

Woda to potężny żywioł. Odpowiednio użyta, może służyć nam do produkcji prądu na dużą skalę.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się kąpać w rzece albo pływać łódką, na pewno wiesz, jaką siłę ma woda. Rzeka czy strumyk nie stoi w miejscu – ciągle płynie i ma ogromną moc, która pozwala jej się przemieszczać. Kiedy płyniemy łódką, kajakiem to wiosłami tylko sobie pomagamy, rzeka i tak by nas niosła, tylko bardzo powoli. Kiedy jesteśmy na brzegu, może porwać materac albo zabawki, jeśli zostawimy je same w wodzie. Jeżeli nie jesteśmy uważni to silna fala wody może nas nawet przewrócić. Dlatego też rodzice uczą nas, by nie wchodzić do wody za daleko – z nią naprawdę nie ma żartów.

Jak wykorzystać siłę wody?

Już bardzo dawno temu wymyślono, że tę siłę wody można wykorzystać. Wymyślono  wiatraki, korzystające z siły wody do obracania młynem. Wiatraki z młynami budowano nad rzekami. Koło z łopatkami umieszczano w rzece, która siłą płynącej wody obracała kołem. Kręcące się koło wprawiało w ruch mechanizm w młynie i pomagało w mieleniu ziaren. Może gdzieś w twojej okolicy są takie stare młyny nad rzeką?

Energia elektryczna z wody?

Kiedy został wymyślony prąd, ludzie wpadli na pomysł, że wodę można użyć także do jego produkcji. Zaczęto budować bardzo duże hydroelektrownie, czyli takie, w których wykorzystuje się siłę wody. Dzieje się tak na bardzo potężnych rzekach. Najpierw buduje się ogromną zaporę, która zatrzymuje wodę, a obok powstaje elektrownia wodna. Ciekawi cię jak ona działa? Zazwyczaj tworzy się taki sztuczny, mocniejszy niż naturalny wodospad. Woda, która spada przepływa przez turbinę, bardzo podobną do kół przy młynach i ją napędza. Ta turbina połączona jest z generatorem, czyli urządzeniem, które produkuje prąd. Czasami nie trzeba tworzyć sztucznego wodospadu, bo przy tych występujących w naturze, także buduje się elektrownie. Bardzo sprytnie, prawda?

Elektrownia na wodospadzie – naturalnie!

Niestety, nie wszędzie da się zbudować taką ogromną hydroelektrownie. Na szczęście w wielu miejscach po starych młynach wodnych, których już nikt nie używa albo tam, gdzie istnieją naturalne wodospady, buduje się małe elektrownie wodne. Są proste i szybko się je buduje. Takie hydroelektrownie można wybudować w wielu miejscach, bo strumyków i mniejszych rzek jest mnóstwo.

Czy wiesz, że siła wody jest najczęściej i najchętniej wykorzystywaną energią odnawialną na świecie? Nie ma się co dziwić – rzeki i jeziora są wszędzie, więc dobrze je wykorzystywać!

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Generator prądu

Hydroelektrownia

Turbina

Zapora

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.