Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Niewidoczne panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika wtopiona w architekturę

Niewidoczne panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika wtopiona w architekturę

Invisible Solar to innowacyjne rozwiązanie do zastosowania fotowoltaiki w historycznych centrach miast. Specjalny moduł pod względem architektonicznym przypomina dowolny materiał budowlany, np. terakotę, kamień, cement czy drewno. Znajdziemy je m.in. na Domu Wettiuszów w Pompejach.

Od lamp LED do dachówek solarnych

Invisible Solar to produkt niedużej, rodzinnej firmy Dyaqua. Jej misją jest dostarczanie innowacyjnych produktów oświetleniowych i fotowoltaicznych, które wyróżniają się doskonałą integracją estetyczną i architektoniczną.

Pierwszym produktem Dyaqua były ultraodporne lampy LED – Medea Collezione Luminosa, które wyglądają jak zwykłe materiały budowlane, np. kamień czy cegła. W tym czasie twórcy pracowali nad panelami fotowoltaicznymi, które z powodzeniem można wprowadzić i stosować w historycznych centrach miast.

–  Proces rozwoju był długi, ale w czerwcu 2016 roku w końcu rozpoczęliśmy rzemieślniczą produkcję niewidzialnej dachówki fotowoltaicznej – czytamy na stronie.

Naszym celem jest tworzenie produktów funkcjonalnych i zrównoważonych, zarówno z ekologicznego, jak i estetycznego punktu widzenia. Rzeczywiście, nasze produkty mają na celu poszanowanie estetyki budynku lub miejsca, w którym są instalowane wyjaśniają twórcy.

Invisible Solar znajdują zastosowanie na dachach, ścianach, parkingach czy chodnikach. 

Dachówki solarne – jak to działa?

Pojedyncza płytka składa się z części wewnętrznej, na której umieszczone są monokrystaliczne ogniwa krzemowe i wytrzymałego korpusu zewnętrznego. Każdy moduł jest zrobiony z nietoksycznego i nadającego się do recyklingu związku polimerowego, który został specjalnie opracowany w celu stymulowania absorpcji fotonów. Związek polimerowy przepuszcza światło słoneczne do wnętrza.

Proces produkcyjny polega na ręcznym umieszczeniu warstwy ogniw fotowoltaicznych na środku. Płytki można następnie układać jak standardowe płytki gliniane.  Łączą się ze sobą i nie potrzebują konstrukcji do montażu. Dzięki temu montaż jest prosty. 

Płytki mogą przybrać wygląd popularnych materiałów budowlanych takich jak terakota, kamień, cement czy drewno w dowolnych kształtach i kolorach. 

Nowoczesna technologia na starożytnych budynkach

Panele znalazły już swoje zastosowanie m.in. w zabytkowych miastach Portugalii, Chorwacji i Włoszech. Ich niewątpliwą przewagą jest to, że nie naruszają estetyki budynków. A dzięki technologii solarnej pozwalają właścicielom zmniejszyć rachunki za prąd.

Starożytne rzymskie ruiny w Pompejach zostały wyposażone w niewidoczne panele słoneczne, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju stanowiska archeologicznego i obniżenia kosztów. Innowacyjne panele, które wtapiają się w tło dzięki imitacji tradycyjnych materiałów, zostały zainstalowane na Domu Cerere, na termopolium — rzymskim barze z przekąskami — oraz na Domu Wettiów, który niedawno został ponownie otwarty po 20 latach prac renowacyjnych.

Wyglądają dokładnie tak, jak płytki terakotowe używane przez Rzymian, ale wytwarzają energię elektryczną, której potrzebujemy do oświetlenia fresków – napisał w komunikacie prasowym Gabriel Zuchtriegel, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach.

Dachy solarne

Technologię dachów solarnych rozwija estońska firma Solarstone. Według producenta największą zaletą dachówek solarnych w porównaniu paneli fotowoltaicznych jest możliwość pełnego zintegrowania instalacji z budynkiem. Rozwiązanie Solarstone służy zarówno jako dach oraz źródło odnawialnej energii, dzięki czemu nie ingeruje w wygląd domu, a także pozwala zaoszczędzić na materiałach budowlanych. 

Dachówki solarne są montowane bezpośrednio do drewnianych łat na pokryciach każdego rodzaju i mogą pokryć całą powierzchnię dachu lub jego fragment. Tak jak w przypadku paneli PV, instalacja może być zintegrowana z systemem magazynowania energii. 

Więcej na temat tego rozwiązania przeczytasz w artykule: Niewidoczna instalacja PV.

źródło: dyaqua.it, wired.com, fot. dyaqua.it

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.