Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Niskie ceny energii OZE w aukcjach w Zatoce Perskiej

farma fotowoltaiczna

Niskie ceny energii OZE w aukcjach w Zatoce Perskiej

Podczas ostatnich aukcji OZE  w krajach Zatoki Perskiej energia fotowoltaiczna miała bardzo niską cenę – poniżej 17 dolarów (ok. 70 zł) za MWh. Przeprowadzane aukcje są organizowane pod realizację kolejnych etapów budowania największych na świecie farm. Przyznawane gwarancje sprzedaży obowiązują tam nawet 25 lat.

Podczas ostatniej aukcji w Arabii Saudyjskiej, która ma doprowadzić do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1,47 GW, zaczynając od etapu 300 MW, wygrała oferta sprzedaży energii w cenie 16$/MWh (67 zł/MWh).

Ta sama cena pojawiła się podczas katarskiej aukcji, dzięki której powstanie farma o mocy 800 MW. W Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie trwała aukcja dla etapu budowy 900 MW nowych mocy, które dołączą do największego parku fotowoltaicznego, zwycięska okazała się cena 16,9 $/MWh. Z kolei w mieście Abu Dhabi, gdzie trwa aukcja do farmy o mocy 2 GW, zgłoszono ofertę wynoszącą zaledwie 13,5 $/MWh (ok. 56 zł). Energia z tej elektrowni (Al Dharfa) ma trafić do 160 tysięcy domów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

W przypadku Arabii zwycięską ofertę złożyło konsorcjum, w skład którego wchodzi francuski EDF oraz arabski fundusz Masdar. W Katarze wygrała oferta należąca do konsorcjum koncernu paliwowego Total (znowu z Francji) i japońskiego Marubeni. W pierwszej wspomnianej aukcji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oferta 16,9 $/MWh należała do konsorcjum saudyjskiej grupy energetycznej ACWA i arabskiego funduszu Gulf Investment Corporation. W drugiej natomiast aukcję znowu wygrało EDF, tym razem we współpracy z JinkoSolar.

Kraje arabskie w swoich aukcjach oferują gwarancje sprzedaży energii na okres 25 lat. W Polsce umowy trwają 15. Najniższe ceny energii ze źródeł fotowoltaicznych na naszym kontynencie padły w ubiegłym roku w Portugalii. Tam znowu francuski deweloper Akuo Energy zaproponował 16,2 $/MWh (14,75 €/MWh) przy projekcie farmy o mocy 150 MW. 

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.