Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nowa wielka farma fotowoltaiczna w zachodniej Polsce zasili 20 tysięcy domów

Nowa wielka farma fotowoltaiczna w zachodniej Polsce zasili 20 tysięcy domów

Nowa wielka farma fotowoltaiczna w zachodniej Polsce zasili 20 tysięcy domów

Nowa wielka farma fotowoltaiczna powstanie w miejscowości Chotków, w gminie Brzeźnica na zachodzie Polski. Dlaczego w projektach tego typu firmy powinny czerpać przykład z niemieckiego RWE?

Nowa wielka farma fotowoltaiczna

Wykonawcą nowego projektu fotowoltaicznego w zachodniej części kraju jest EDP Renewables, czwarty na świecie i drugi w Polsce największy producent energii odnawialnej. Inwestycja, jedna z największych w całym kraju, pozwoli zaoszczędzić ponad 50 tys. ton węgla rocznie. 

Projekt obejmuje ponadto utworzenie podziemnych linii niskiego i średniego napięcia, stacji transformatorowych, dzięki czemu stanie się ważnym elementem krajowej sieci przesyłowej. Na potrzeby farmy wybudowane zostaną także drogi wewnętrzne. 

Przy aktualnych cenach energii Polska potrzebuje czystych i tanich alternatyw do jej produkcji. Inwestycja w Chotkowie jest jednym z przykładów na to, że polski rynek energetyczny potrafi rozkwitać, jeśli tylko mamy solidne know how i prawdziwą współpracę.  

We współpracy z Neo Energy Group, przy wsparciu lokalnych władz gminy Brzeźnica, będziemy w stanie produkować na polskim rynku więcej czystej energii. Jest to zgodne z naszym podstawowym celem, jakim jest osiągniecie przez kraj bezpieczeństwa i niezależności energetycznejpodkreśla Joaquim Barbosa, Dyrektor Generalny EDPR Polska.

Przykład Chotkowa udowadnia, że pomimo turbulencji formalno-prawnych na rynku OZE, w Polsce jest możliwa skuteczna realizacja dużych projektów fotowoltaicznych. Firmy powinny jednak pomyśleć o rozwiązaniach zwiększających zyski z inwestycji dla gmin, podobnych do wprowadzanych w Niemczech.

Premie za fotowoltaikę dla gmin

Władze gminy Brzeźnica pozytywnie zareagowały na nową inwestycję w odnawialne źródła energii

Jestem dumny, że to na terenie naszej gminy powstaje tak ważna inwestycja i że mamy możliwość brać czynny udział w zielonej transformacji Polski. Korzyści dla Brzeźnicy są bardzo wymierne i przekładają się na dodatkowe wpływy z podatków- co pozwoli nam na dalsze inwestycje w gminie. Ponadto, dzięki budowie farmy fotowoltaicznej, poprawi się jakość dróg, co wpłynie na komfort życia mieszkańcówzaznacza Jerzy Adamowicz, wójt gminy Brzeźnica.

Niemiecki koncern RWE postanowił jednak we współpracy z gminami pójść o krok dalej. Firma płaci gminom 0,2 centa za kilowatogodzinę za istniejące oraz przyszłe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne RWE. Dobrowolna premia ma na celu zwiększenie lokalnej akceptacji dla transformacji energetycznej. Dodatkowe dochody mogą przynieść korzyści np. przedszkolom, szkołom czy strażom pożarnym.

Ponieważ „bonus klimatyczny” jest wypłacany za kWh wytworzonej energii elektrycznej, korzystają na tym zwłaszcza gminy posiadające elektrownie o dużej mocy. Stwarza to dodatkową zachętę do wymiany starszych jednostek na nowoczesne i rozwój kolejnych mocy. Taki system mógłby się okazać szczególnie korzystny w Polsce, która chociaż rozwija źródła odnawialne, powinna uzupełnić strategię o dodatkowe programy wsparcia.

Uzasadnieniem dla takiego kroku jest przede wszystkim coraz większa liczba projektów fotowoltaicznych w Polsce.  

Nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce

Największą farmą fotowoltaiczną w Polsce i w naszej części Europy jest obecnie projekt Zwartowo na Pomorzu. Farma zajmuje 300 ha i docelowo dostarczy zieloną energię do około 153 tys. gospodarstw domowych.

W obliczu unijnych przepisów i kryzysu to przede wszystkim spółki energetyczne, oprócz firm z branży OZE, inwestują w duże projekty energii odnawialnej. Najnowsza farma fotowoltaiczna Taurona będzie składać się z ponad 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha.

W OZE inwestują obecnie ponadto duże koncerny paliwowe, takie jak chociażby Orlen. To element strategii mającej na celu odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii. Farma Orlenu zlokalizowana w okolicach Wielbarka to źródło energii dla 30 tys. domów.

Farmy PV cieszą się także popularnością spółek skarbu państwa. PGE Energia Odnawialna zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Nowe jednomegawatowe instalacje słoneczne powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. PGE planuje dalsze inwestycje w OZE.

Chcesz wiedzieć, jak zbudować własną farmę fotowoltaiczną? Opisaliśmy ten proces krok po kroku:

źródło: EDP Renewables, RWE, zdj. główne: Canva/Google Maps

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.