Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nowa Zelandia stanie się pierwszym krajem przyjmującym uchodźców klimatycznych

Nowa Zelandia stanie się pierwszym krajem przyjmującym uchodźców klimatycznych

Zmiany klimatyczne wymuszają modyfikację dotychczasowego stylu życia. Można im zapobiegać, przestawiając się na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, ale nie da się ukryć, że ocieplenie klimatu już teraz ma poważne konsekwencje.

Oprócz zmian związanych z temperaturą i przesunięciem się pór roku świat coraz częściej nawiedzają anomalie pogodowe, wśród których największe spustoszenie sieją trąby powietrzne. Ocieplający się klimat ma wpływ nie tylko na wegetację roślin i pozostające z nimi w symbiozie zwierzęta, ale także stanowi zagrożenie dla ludzi. Taki właśnie problem dotyczy mieszkańców wysp na Pacyfiku, którzy w związku podnoszeniem się poziomu wód zmuszeni są do opuszczenia swych domów.

Jak informuje przywoływany przez portal rp.pl „The Economist”, uchodźcom klimatycznym zamierza pomóc Nowa Zelandia. Jacinda Ardern, premier tego kraju, ogłosiła, że Nowa Zelandia zamierza stworzyć specjalne wizy przeznaczone dla tych spośród mieszkańców wysp Pacyfiku, którzy zmuszeni są uciekać przed podnoszącym się poziomem wód. Na chwilę obecną planowane jest wydawanie 100 egzemplarzy dokumentów azylowych rocznie. Wśród najbardziej zagrożonych wysp Pacyfiku znajdują się: Tuvalu, Kiribati oraz Wyspy Mashalla.

Powyższa sytuacja jest precedensowa z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest poszerzenie dotychczasowego statusu uchodźcy – obowiązujące do dziś ustalenia Konwencji Genewskiej z 1951 roku nie biorą pod uwagę możliwości przyznania azylu na terenie innego państwa w związku ze zmianami klimatycznymi. Co więcej, decyzji o utworzeniu terminu „uchodźcy klimatycznego” sprzeciwia się nawet UNHCR, agencja ONZ zajmująca się właśnie uchodźcami – jej zdaniem już teraz na świecie jest zbyt wielu imigrantów, a za mało środków finansowych, by można było im skutecznie pomagać.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.