Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nowe wzory etykiet energetycznych

Nowe wzory etykiet energetycznych

Sejm przegłosował nowelizację ustawy dotyczącą nowych etykiet energetycznych. Od teraz nowa klasyfikacja urządzeń elektrycznych będzie obowiązywać od A do G, bez “plusów”. Celem nowelizacji ustawy jest prawidłowe funkcjonowanie systemu kontroli tego typu urządzeń oraz ich sposobu etykietowania.

Do Sejmu trafiła ustawa w sprawie nowych wzorów etykiet energetycznych. Za jej przyjęciem głosowało 84 senatorów i aby weszła w życie musi być podpisana przez prezydenta. Nowelizacja ustawy ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu kontroli etykietowania energetycznego w oparciu o przepisy Unii Europejskiej i Polski. Ma także za zadanie przeciwdziałać wprowadzania do użytku lub obrotu urządzeń elektrycznych niespełniających wymagań. Zapewnia dostarczenie do urządzeń wymaganych etykiet i kart informacyjnych.

Organem monitorującym nowe przepisy będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a organami odpowiedzialnymi za kontrole – Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej i Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Mają także wejść w życie zapisy Rozporządzenia Europejskiego i Rady nr 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 roku ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE. Nowe przepisy są niezbędne do stosowania powyższego rozporządzenia, który obejmuje nadzór systemu etykietowania energetycznego. Pozwala on na aktualizacje wzoru etykiet i wprowadzanie zmian w skali klas energetycznych.

Etykiety energetyczne służą do określenia ilości energii zużytej przez urządzenie w skali od A do G, gdzie A – kolor zielony – oznacza najmniejsze zużycie energii, a G – kolor czerwony – największe. Większość urządzeń zaliczane są do klas A+, A++ i A+++. Autorzy nowelizacji uważają tę klasyfikację za niejasną, dlatego w nowym systemie klasyfikacja będzie przywrócona do pierwotnej skali, czyli od A do G bez “plusów”. Nowe etykiety będą stosowane równolegle ze starymi do momentu ich całkowitego wycofania w wyznaczonym czasie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.