Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nowy rekord OZE w produkcji energii. Fotowoltaika i wiatraki pracowały z mocą 11 GW

Nowy rekord OZE w produkcji energii. Fotowoltaika i wiatraki pracowały z mocą 11 GW

12. marca elektrownie słoneczne i wiatrowe wyprodukowały ponad połowę prądu i ustanowiły nowy rekord produkcji energii z OZE w Polsce. Łączna moc pracy fotowoltaiki i wiatraków osiągnęła 11 GW. 

Nowy rekord OZE

W południe 12. marca udział OZE w generowaniu energii dobił nowego rekordu. Niskoemisyjne źródła, głównie elektrownie słoneczne i wiatrowe, pracowały z mocą 11 GW, stanowiąc ponad połowę produkcji w miksie energetycznym. Jak podaje energy.instrat.pl, zielone technologie mogłyby zasilić 2,4 mln gospodarstw domowych. W przypadku pokrycia zapotrzebowania na energię w Polsce, odnawialne źródła zapewniły 18 GW.

Najwięcej energii spośród OZE wygenerowała fotowoltaika – aż 5 680 MWh. Wyprzedził ją tylko węgiel kamienny, który odpowiadał za 5 732 MWh w miksie energetycznym. Duży udział w produkcji energii miały również wiatraki – 5 412 MWh. 

Ostatni rekord udziału OZE w produkcji energii elektrycznej z 19 czerwca 2022 roku wyniósł około 9,5 GW mocy. Wówczas niskoemisyjne źródła zapewniły 67% zapotrzebowania energetycznego w kraju. 

Wkrótce OZE mogą być głównym źródłem energii 

Rozwój zielonej energii znacznie przyspiesza. Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej zakłada, że w ciągu najbliższych pięciu lat na całym świecie moc OZE zwiększy się o 85%. Innymi słowy, w latach 2022-2027 do globalnej sieci dołączy jej tyle, co w ostatnich 20 latach. Moc energii odnawialnej wzrośnie aż o 2400 GW, wynosząc dokładnie 5640 GW. To o 30% więcej niż zakładały zeszłoroczne prognozy wzrostu OZE. 

Jeśli chodzi o źródła energii, przewiduje się, że do 2027 roku moc z fotowoltaiki oraz wiatraków wzrośnie ponad dwukrotnie. W dodatku te technologie będą odpowiadać za 80% prognozowanego rozwoju OZE. 

Energia ze słońca ma stać się kluczowa w ciągu najbliższych pięciu lat. MAE zakłada, że moc zainstalowana fotowoltaiki wzrośnie o 1 500 GW, wyprzedzając gaz ziemny w 2026 roku oraz węgiel w 2027 roku. Rozwijać mają się nie tylko wieloskalowe instalacje, ale również panele PV na dachach. 

W Polsce powstaje park OZE o mocy 200 MW

W województwie wielkopolskim powstaje Kleczew Solar&Wind, czyli pierwszy park OZE w Polsce, jednocześnie będący największym tego typu projektem w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wieloskalowa elektrownia będzie łączyć energię solarną i wiatrową. 

To największa inwestycja tego typu w całej Europie Środkowo Wschodniej. Kredytów na budowę projektu w wysokości 886 mln złotych udzieliły Polski Fundusz Rozwoju oraz konsorcjum banków. Farma zacznie produkować energię jeszcze w 2023 roku.

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.