Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nowy szczyt klimatyczny, nowe cele. Które kraje zmniejszą emisje jeszcze bardziej?

szczyt klimatyczny

Nowy szczyt klimatyczny, nowe cele. Które kraje zmniejszą emisje jeszcze bardziej?

W Stanach Zjednoczonych trwa wirtualny szczyt klimatyczny. Obietnice zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych padły już podczas pierwszego dnia. Joe Biden ogłosił ich redukcję o 52 proc. do 2030 roku względem poziomów z 2005. 

USA na niechlubnym podium

Obecnie Stany Zjednoczone są, tuż po Chinach, drugim największym emitentem na świecie. W 2019 roku wyprodukowały 6,6 mld ton dwutlenku węgla. Głównym źródłem emisji są sektory transportu (29 proc.) i energetyki (25 proc.). 

Oznaki ocieplenia klimatu są ewidentne. Nie można zaprzeczyć ustaleniom naukowym. Koszt bezczynności rośnie – stwierdził Joe Biden. 

Niskie emisje mają swoją cenę 

Biden zamierza zwiększyć wydatki na zeroemisyjne alternatywy dla paliw kopalnych. Już teraz prawie 40% prądu w USA powstaje z OZE i energii jądrowej. Leah Stokes, ekspertka ds. energetyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego uważa, że udział czystej energii musi wzrosnąć do 80 proc. w ciągu dekady, jeżeli Biden chce spełnić swoją obietnicę. 

Prezydent zaproponował również inwestycje w sektor transportu. Na poprawę stanu starzejącej się infrastruktury transportowej ma trafić 620 mld dolarów. Z kolei rynek elektromobilności otrzyma wsparcie w wysokości 174 mld dolarów. Pieniądze pozwolą m.in. na budowę ogólnokrajowej sieci 500 tys. ładowarek w ciągu dziesięciu lat. 

Sojusz dla czystego powietrza

USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania i kraje Unii Europejskiej odpowiadają razem za ponad połowę emisji gazów cieplarnianych. Administracja Bidena ogłosiła, że jeżeli państwa te dołączą do Stanów Zjednoczonych, to uda się zapobiec globalnemu ociepleniu o 1,5 stopni Celsjusza.

Tuż przed szczytem klimatycznym swoje ambicje redukcji emisji zwiększyła Japonia – z 26 do 46 proc. do 2030 roku. Również premier Justin Trudeau oświadczył, że Kanada zmniejszy emisje o 40-45 proc., mimo początkowych założeń na poziomie 30 proc. 

Prezydent Polski na szczycie klimatycznym

W szczycie klimatycznym 22-23 kwietnia biorą udział przywódcy i szefowie rządów ponad 40 krajów. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek i prezes Microsoftu Bill Gates. Na konferencji będzie również obecny prezydent Polski, Andrzej Duda. Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta, zabierze on głos podczas piątkowej debaty dotyczącej wzrostu gospodarczego i polityki klimatycznej. 

Źródło: nationalgeographic.com, PAP, prezydent.pl, Reuters

Fot. Ryan Gerrard / Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.