Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Obornik ogrzeje nasze domy?

Biogazownie rolnicze szansą na rozwój polskiej wsi

Obornik ogrzeje nasze domy?

Rolnicze odpady, takie jak obornik, mogą pomóc w redukcji ilości gazów cieplarnianych uwalanych do atmosfery. Badacze z uniwersytetu w Waterloo w USA opracowują technologię produkcji gazu z obornika, który może zostać bezpośrednio wprowadzony do obecnej instalacji i wykorzystany do ogrzewania domów czy fabryk.

Takie rozwiązanie ma dwie zalety – z jednej strony jest alternatywą dla paliw kopalnych, a z drugiej sprawia, że gazy pochodzące z rozkładu odpadów nie są uwalniane do atmosfery. „Ma to ogromny potencjał”, mówi profesor David Simakow, jeden z badaczy odpowiedzialnych za projekt.

Gaz produkowany z obornika może także zastąpić olej napędowy, który jest jednym z większych źródeł gazów cieplarnianych.

Aby przetestować swoją koncepcję, naukowcy skonstruowali na farmie w Ontario specjalny anaerobowy kompostownik do produkcji biogazu. Część biogazu spalana jest na miejscu, zaspokajając 30-40% zapotrzebowania energetycznego farmy.

Kolejnym krokiem jest opracowanie metody konwersji biogazu na gaz kompatybilny z obecnymi technologiami. Krok ten wymaga mieszania go z wodorem i przetwarzania w konwertorze katalitycznym. Reakcja chemiczna w tym systemie prowadzi do powstania metanu z dwutlenku węgla i wodoru obecnego w biogazie. Proces ten nazywany jest metanacją.

Proces metanacji wymaga wodoru, który wygenerowany może być poprzez elektrolizę wody, do której wykorzystany będzie prąd elektryczny pochodzący z systemów OZE – wiatrowych lub solarnych. Dzięki temu cały proces miałby charakteryzować się zerowym wpływem na środowisko naturalne.

„Tego rodzaju rozwiązania mają pomóc w przejściu z paliw kopalnych na energię odnawialną przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury”, mówi Simakov.

Jak pokazują dalsze analizy badaczy, inwestycja na poziomie pięciu milionów dolarów w stację metanacji w Ontario zwróciłaby się w ciągu pięciu lat.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.