Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Od stóp do głów ekologicznie. Co łączy modeling i rolnictwo biodynamiczne?

Od stóp do głów ekologicznie. Co łączy modeling i rolnictwo biodynamiczne?

Organizacja Dirt stawia w 100% na rolnictwo biodynamiczne. – Od jedzenia, które jemy, po ubrania, które nosimy, prawie wszystko, na czym polegamy jako ludzie, pochodzi z gleby – wyjaśnia jej założycielka, modelka Arizona Muse. Dirt promuje rolnictwo biodynamiczne jako remedium na problemy cywilizacji. Naturalne zasoby gleby nie tylko żywią, ale i ubierają.

Ogrodnictwo biodynamiczne i modeling

Nowo powstała organizacja non-profit o nazwie Dirt doceniła wartość rolnictwa biodynamicznego. Wśród jego założeń jest zmniejszenie śladu węglowego, ekologiczna uprawa, zrównoważona produkcja żywności oraz godziwa praca przy pozyskiwaniu włókien, np. bawełny. 

Za powstanie Dirt jest odpowiedzialna brytyjsko-amerykańska modelka Arizona Muse. Założyła organizację, która celuje w jak najszersze uświadomienie i propagowanie rolnictwa i ogrodnictwa biodynamicznego. Modelka chce sprawić, aby zrównoważone praktyki stały się codziennością wśród plantatorów winogron i innych rolników.

Arizona Muse, źródło: facebook

Edukacja i harmonia z naturą

Dirt działa charytatywnie. Chce finansować badania naukowe, programy edukacyjne, projekty demonstracyjne, a także zakładać nowe i rozwijać już istniejące stowarzyszenia ekologiczne. Założeniu Dirt przyświecała idea odpowiedzi na potrzeby ludzi, którzy poszukują bliskiej naturze, zdrowej, harmonijnie wyhodowanej, niesyntetycznej żywności. 

Ogrodnictwo biodynamiczne opiera się na holistycznym podejściu do gospodarowania gruntami.  U podstaw tej formy rolnictwa stoi ochrona bioróżnorodności, dobrostan ziemi, ale i społeczności, w tym pracowników rolniczych, którzy niejednokrotnie cierpią z powodu wyzysku czy biedy. Biodynamiczna uprawa jest w zamyśle w 100% ekologiczną formą rolnictwa, a ogromną rolę odgrywa tutaj kompost, czyli naturalny nawóz. Nie stosuje się żadnych środków syntetycznych, np. pestycydów.

Badania wykazały, że takie podejście umożliwia glebom sekwestrację znacznie większej ilości węgla niż metody konwencjonalne i organiczne oraz zwiększa wartość odżywczą upraw.

Gleba nie tylko żywi, ale ubiera

Od jedzenia, które jemy, po ubrania, które nosimy, prawie wszystko, na czym polegamy jako ludzie, pochodzi z gleby. Ale nasze lekceważenie tego cennego zasobu oznacza, że ​​ryzykujemy zniszczeniem jednego z naszych najlepszych rozwiązań kryzysu klimatycznego. Sektor spożywczy już zwrócił na to uwagę, ale przemysł odzieżowy jest spóźniony – mówi modelka.

Arizona Muse w ostatnich latach prowadziła serię kampanii zachęcających branżę modową do stosowania jak najlepszych praktyk zrównoważonego rozwoju. Podkreśla, że zwrot w kierunku rolnictwa biodynamicznego może pomóc sektorom spożywczym i modowym zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko.

Fundusze pozyskane dla organizacji zostaną początkowo zebrane od branży modowej i ekologów, a od 2022 r. organizacja chce promować rolnictwo biodynamiczne w branży kosmetycznej i jubilerskiej.

źródło: businessgreen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.