Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Oddział szpitalny z recyklingu

Modular Adaptable Convertible

Oddział szpitalny z recyklingu

Jednym ze skutków pandemii COVID-19 były przestoje w dostawach różnych komponentów i produktów, w tym również dla branży budowlanej. Tajwański architekt i inżynier Arthur Huang postanowił poszukać alternatywy dla zbudowania obiektu, który w tym czasie był niezbędny. Tak powstał oddział szpitalny z recyklingu.

Szpital z… lokalnych śmieci

Arthur Huang jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym Miniwiz – firmy zajmującej się przetwarzaniem różnych rodzajów odpadów i przekształcaniem ich w ponad 1200 materiałów, które można wykorzystać do budowy, wnętrz i produktów konsumenckich. Gdy branża budowlana na całym świecie zamarła, wstrzymując wiele swoich projektów, Huang skupił się na znalezieniu rozwiązania tego problemu. I znalazł. Wykorzystał materiał, którego mamy pod dostatkiem – śmieci.

– Budowaliśmy części medyczne, komponenty medyczne i medyczny modułowy system oddziałów, wszystko z lokalnych śmieci – powiedział inżynier.

Mobilna konstrukcja

W ten sposób powstał pierwszy na świecie oddział szpitalny zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu – Modular Adaptable Convertible (MAC). Ściany oddziału MAC są wyłożone panelami wykonanymi w 90% z przetworzonego aluminium i izolacją z przetworzonego poliestru. Uchwyty do szafek i wieszaki na ubrania powstały z przetworzonych odpadów medycznych. Jego dodatkową zaletą jest mobilność. Może zostać postawiony od podstaw w 24 godziny. Pozwala to na przeniesienie go do miejsca, w którym akurat jest wzmożona potrzeba.

Tradycja i nowa technologia

Huang inspirował się budownictwem starożytnego Rzymu, gdzie częstą praktyką było mieszanie fragmentów zużytej terakoty z wapnem. W ten sposób powstawał wodoodporny tynk powszechnie stosowany w budownictwie. Tajwański inżynier szukał sposobów przekształcenia odpadów pokonsumpcyjnych, takich jak plastikowe butelki, a także odpadów pobudowlanych i porolniczych w nowe materiały. Chciał połączyć tradycję z nowymi technologiami.

W ten sposób stworzył materiał z odpadowych łusek ryżu zmieszanych, przetworzonych płyt DVD i soczewek LED, który można wykorzystać jako panele sufitowe. Inny wykonany z przetworzonego plastiku, odpadów elektronicznych i samochodowych, służy do tworzenia odpornego na warunki atmosferyczne systemu zacieniającego budynki.

Długa droga do zero waste

Badania mówią, że tylko około 9% odpadów z tworzyw sztucznych zostaje poddane recyklingowi. Większość trafia na składowiska, jest spalana lub niewłaściwie zarządzana, a wiele krajów rozwiniętych wysyła swoje odpady w inne miejsce w celu przetworzenia.

źródło: cnn.com, fot. dezeen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.