Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Odkryto nowy gatunek wieloryba. Już jest zagrożony

wieloryb

Odkryto nowy gatunek wieloryba. Już jest zagrożony

15 metrów długości i 30 ton wagi. To wymiary nowo odkrytego gatunku wieloryba. Nazwany został wielorybem Rice’a na cześć znanego amerykańskiego biologa Dale’a Rice’a. Informacje na ten temat podało pismo „Marine Mammal Science”.

Zauważalne różnice

W artykule autorstwa Patricii Rosel i Lynsey Wilcox z National Oceanic and Atmospheric Administration opublikowanym na łamach cenionego magazynu „Marine Mammal Science” czytamy, że wieloryb był wcześniej znany jako gatunek płetwala Bryde’a i nazywany „wielorybem z Zatoki Meksykańskiej”. Wyniki badań morfologicznych wskazywały jednak na nowy gatunek, a dane morfologiczne i genetyczne potwierdziły pierwotne przypuszczenia. 

Najbardziej zauważalną różnicą morfologiczną nowego gatunku w porównaniu z jego najbliższymi krewnymi jest czaszka. Rosel miała szczęście, że mogła zbadać czaszkę wieloryba w 2020 roku po tym, jak w styczniu 2019 roku został znaleziony na plaży na Florydzie w pobliżu Parku Narodowego Everglades informuje NOAA.

Gatunek zagrożony 

Nowy gatunek wieloryba otrzymał oficjalną nazwę „Rice” na cześć Dale’a Rice’a, biologa, który jako pierwszy zidentyfikował obecność płetwali Bryde’a w Zatoce Meksykańskiej. Nazwa obecnie czeka na formalną akceptację przez Society for Marine Mammalogy Committee on Taxonomy. Rice osiągają ponad 15 metrów długości i ponad 30 ton wagi. W przeciwieństwie do większości wielorybów, które żerują bliżej górnej części wody, te wieloryby wolą głębsze wody.

W związku z tym, że gatunek był wcześniej zaliczany do zagrożonych podgatunków, zachował status ochronny. Jest chroniony na mocy ustawy o ochronie ssaków morskich. Według najnowszych szacunków NOAA, obecnie żyją tylko ok. 33 osobniki. Zamieszkują one głębokie, ciemne wody Kanionu DeSoto, jednego z najbardziej ruchliwych obszarów handlowych Zatoki, gdzie możliwość zderzenia ze statkami towarowymi, odpady oceaniczne i wiercenia naftowe stanowią ciągłe zagrożenie. Teraz kluczową kwestią jest odpowiedź na pytanie jak ochronić przed wyginięciem gatunek, który właśnie został odkryty.

źródło: tvp.info, kicks105.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.