Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Odnawialne Źródła Energii (OZE) w Polsce

Odnawialne Źródła Energii (OZE) w Polsce

W Polsce produkcja energii opiera się na paliwach konwencjonalnych, takich jak węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny oraz ropa naftowa. 85% zasobów węgla znajduje się jednak zbyt głęboko pod ziemią, aby ich wydobycie było opłacalne, natomiast gaz i ropa w większości są importowane, co uzależnia Polskę od innych państw. Ważny jest też aspekt ekologiczny. Odnawialne Źródła Energii są sposobem za zmniejszenie śladu ekologicznego i przeciwdziałanie zmianom klimatu. 

Odnawialne Źródła Energii – rozwój w UE i Polsce

Z powodu zmian klimatycznych niezbędne jest zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym Europy. W związku z tym Unia Europejska zakłada, że do 2032 roku Odnawialne Źródła Energii będą wytwarzać co najmniej 32% energii. Polska do 2030 roku jest zobowiązana do produkcji 21% energii ze źródeł alternatywnych.

Najpopularniejsze Odnawialne Źródła Energii w Polsce

Na polskim rynku OZE najwięcej energii wytwarza się dzięki elektrowniom wodnym, wiatrowym i biomasie. W ostatnich latach widać jednak wyraźny wzrost popularności fotowoltaiki (PV). Dzięki rządowym dopłatom, takim jak programy „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” lub „Prosument 1” liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych wciąż rośnie. 

Panele fotowoltaiczne zmieniają energię pochodzącą z promieni słonecznych w energię elektryczną. Ilość produkowanego prądu jest zależna od wielkości instalacji. Przykładowo, panele o mocy 1 kWp są w stanie wytworzyć ok. 900 kWp rocznie. Największymi zaletami posiadania instalacji fotowoltaicznej są oszczędności, niezależność energetyczna oraz dbałość o środowisko.

Energetyka wodna w Polsce zaczęła rozwijać się w latach 70. XX wieku. Jednak nizinne ukształtowanie terenu sprawia, że możliwości budowy hydroelektrowni w naszym kraju są ograniczone. Kolejnymi czynnikami blokującymi rozwój OZE, jakim jest energetyka wodna, to wysokie koszty budowy oraz duża ingerencja w środowisko. Największą polską hydroelektrownią jest elektrownia wodna w Żarnowcu, która wytwarza moc 716 MW. Dla porównania największa hydroelektrownia na świecie – Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy – ma moc 22,5 GW. 

Energia wiatru – jak powstaje? Jest ona wytwarzana za pomocą turbin wiatrowych, które są wyposażone w łopaty wirowe wprawiane w ruch przez wiatr. Następnie energia mechaniczna jest przekazywana do generatora, który wytwarza energię elektryczną. Aktualnie największą polską lądową farmą jest wielkopolska farma Margonin o mocy 120 MW. Natomiast w drugiej połowie 2020 roku jest planowane uruchomienie farmy Potęgowo w woj. pomorskim o docelowej mocy 219,5 MW. 

Wciąż niewykorzystanym potencjałem są morskie farmy wiatrowe. Na polskich wodach terytorialnych jak na razie nie powstała taka inwestycja, choć pierwsze morskie farmy planowane są na 2025 rok. Ministerstwo Klimatu zakłada, że do 2040 roku sektor offshore wind będzie wytwarzał 10 GW.

Biomasa to również Odnawialne Źródła Energii, ponieważ jest materią roślinną i zwierzęcą, która powstaje samoistnie, a jej złoża tworzą się cyklicznie. Aktualnie biomasy i biogazy są w stanie wytworzyć ok. 1400 MW, co stanowi 35% energii elektrycznej w polskim sektorze OZE. Biomasa jest biopaliwem, które mogłoby zastąpić paliwa kopalne, jednak produkowanie energii elektrycznej z węgla wciąż jest dużo tańsze niż jej produkowanie z biomasy. 

Czy w Polsce OZE się opłaca?

Inwestowanie w Odnawialne Źródła Energii jest coraz popularniejsze w naszym kraju. Wynika to z faktu, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome ekologicznie. Ale co z aspektem finansowym? Zainstalowanie własnego, alternatywnego źródła energii początkowo wymaga sporych nakładów finansowych. Jednak taka inwestycja zwraca się po kilku latach, dzięki znacznemu obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Innym plusem rozwoju OZE jest wzrost niezależności energetycznej od dostawcy energii z sieci. Odnawialne Źródła Energii to przede wszystkim sposób na bardziej ekonomiczne i ekologiczne życie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.