Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

ONZ będzie wysyłać sygnały ostrzegające przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi 

ONZ będzie wysyłać sygnały ostrzegające przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła plan wprowadzenia systemu alarmowego, który ma objąć cały glob. Każda osoba w polu zagrożenia będzie otrzymywać informacje o nadchodzących katastrofach naturalnych. 

ONZ wprowadza system wczesnego ostrzegania przed katastrofami naturalnymi 

W marcu Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosił, że w przeciągu najbliższych 5 lat zostanie wprowadzony globalny system ostrzegawczy. Wynika to z coraz częstszych anomalii pogodowych, które stanowią poważne zagrożenie dla życia ludzkiego. Według danych Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) na przestrzeni ostatnich 50 lat katastrofy naturalne doprowadziły do średnio 115 ofiar śmiertelnych każdego dnia. 

Obecnie, aż połowa ludzi na planecie znajduje się w strefie zagrożenia katastrofami w wyniku zmian klimatu – donosi najnowszy raport IPCC.

Część ludzi nadal nie jest objęta żadnym systemem ostrzegawczym 

Chociaż w wielu miejscach działają już alarmy ostrzegające przed nagłymi zagrożeniami, aż ⅓ ludności nie ma do nich dostępu. W większości są to społeczeństwa krajów najsłabiej rozwiniętych i państw wyspiarskich, czyli tych najbardziej narażonych na skutki katastrof naturalnych. W przypadku mieszkańców Afryki, szczególnie dotkniętych ostatnimi powodziami, aż 60 proc. ludzi nie jest objęta żadnym systemem alarmującym. 

Musimy zwiększyć siłę przewidywania z myślą o wszystkich, aby zagwarantować im możliwość do działaniapowiedział Antonio Guterres, szef ONZ. – To niedopuszczalne, zwłaszcza, że skutki zmian klimatu będą z pewnością jeszcze gorsze. 

Jak działają systemy wczesnego ostrzegania? 

Najczęściej spotyka się alarmy ostrzegające przed zagrożeniem wysyłane za pomocą wiadomości SMS lub e-maila. Jednak taki system wyklucza tych, którzy nie mają dostępu do sieci komunikacyjnej. Rozwiązaniem tego problemu mają być sygnały nadawane radiowo, a w przypadku braku dostępu do stacji radiowej wyznaczenie osoby, która będzie słownie przekazywać informacje mieszkańcom. 

Systemy wczesnego ostrzegania ratują życie. Upewnijmy się, że pracują dla wszystkichpowiedział Guterres

W pierwszej kolejności ONZ ma zająć się systemami identyfikacji nadchodzących katastrof, aby alarmy były jeszcze bardziej dokładne. W tym zadaniu ma pomóc Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna. 

System wczesnego ostrzegania może zmniejszyć szkody aż o 30 proc. 

Jak donosi ONZ, wysłanie alarmu informującego o nadchodzącej burzy, fali upałów lub innym niebezpiecznym zjawisku pogodowym może ograniczyć szkody o 30 proc. Sygnał ostrzegawczy wysłany do 24 godzin przed nadejściem katastrofy daje możliwość przygotowania się na ekstremalne warunki. 

ONZ ma przekazać 1,5 mld dolarów na rozwój systemu alarmującego. Ogłoszenie planu działań ma odbyć się na tegorocznym szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie. 

Źródła: euronews.com

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.