Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Operacja Czysta Rzeka, czyli jak popłynęliśmy z nurtem ekologii

Operacja Czysta Rzeka, czyli jak popłynęliśmy z nurtem ekologii

Ile ton śmieci można znaleźć nad polskimi rzekami? W ciągu miesiąca w ramach ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka zebraliśmy około 140 ton odpadów. Zespół Świata OZE również brał udział w  tej ekologicznej akcji, bo  czyste rzeki to sprawa nas wszystkich.

Przywrócić ład rzekom

To była trzecia edycja Operacji Czysta Rzeka. Celem tej ogólnopolskiej akcji jest wysprzątanie wybranych obszarów rzecznych. Ilość śmieci pozostawionych przy brzegach oraz znajdujących się w wodzie, jest ogromna, a rodzaje odpadów, które zanieczyszczają naturę, przerastają wyobraźnię największego fantasty.

W tym roku uczestniczyło w niej około 4600 osób, które zaangażowały się w oczyszczanie rejonów rzek. Na mapie Polski odnotowaliśmy 350 akcji, które zorganizowały poszczególne sztaby.

Pierwsze dane, jakie podał główny sztab, mówią o ponad 9,5 tys. zebranych i wypełnionych odpadami, worków. Organizatorzy mówią, że liczba ta zwiększy się kiedy w raporcie uwzględnione zostaną informacje ze wszystkich sztabów.

– Trzecia edycja Operacji Czysta Rzeka już za nami, ale zachęcamy, aby o czystość naszego otoczenia dbać dla nas samych i dla przyszłych pokoleń podał Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka. Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu.

Rudawa jest dla nas ważna

Redakcja Świata OZE aktywnie włączyła się w akcję Operacji Czysta Rzeka. Posprzątaliśmy kilkukilometrowy odcinek wałów Rudawy, ponieważ całkowita długość rzeki to prawie 36 km. Bulwary Rudawy są urokliwe i stanowią istotną rolę dla okolicznych mieszkańców, nie tylko ze względu na walor rekreacyjny.

Sama Rudawa jest wyjątkowa. Przepływa przez obszary Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, w tym rezerwat przyrody, Skały Kmity. Rzeka jest też jednym ze źródeł wody pitnej krakowian, a jej ujęcie znajduje się w Mydlnikach.

Efektem naszej pracy było zebranie 15 150-litrowych worków na śmieci wypełnionych szkłem, plastikiem, odzieżą i wyłowionym z Rudawy obuwiem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.