Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Osiemnastolatek stworzył nowy, wydajny system wyłapywania i magazynowania CO2 z atmosfery

Osiemnastolatek stworzył nowy, wydajny system wyłapywania i magazynowania CO2 z atmosfery

Nawet przy ogromnym postępie i rozwoju sektora OZE na świecie nadal produkcja dwutlenku węgla pozostaje sporym problemem – obecnie ponad 80% światowej energii elektrycznej pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Osiemnastoletni Ethan Novek stworzył system, który ma umożliwić spalanie tych paliw bez negatywnych konsekwencji. Opracowane przez niego urządzenie wyłapuje do 80% dwutlenku węgla ze spalin, a jego koszt to około 10 dolarów za tonę CO2 – jest on około 85% mniejszy niż z wykorzystywanych obecnie standardowych systemów.

Novek swojego odkrycia dokonał w swojej szkolnej pracowni chemicznej. Obecnie do wiązania dwutlenku węgla używa się amin. Związki te reagują selektywnie z tym gazem. Następnie powstałe substancje są ogrzewane, by uwolnić zgromadzony dwutlenek węgla, który może zostać skonwertowany do innych związków. A te mogą być powtórnie wykorzystane w przemyśle.

Jednakże – wykorzystanie aminów jest drogie i problematyczne. Substancje te wymagają dużych ilości ciepła, by uwolnić dwutlenek węgla. Novek opracował technologię, która jest znacznie prostsza w wykorzystaniu i wymaga mniej ciepła. Zaczął bazować na procesie produkcji mocznika – azotowego nawozu dla rolnictwa. Zauważył, że nadaje się on do separacji i wyłapywania dwutlenku węgla ze spalin z kotłów opalanych paliwami kopalnymi.

Zasada działania jest prosta – spaliny z kotła kierowane są do kąpieli w roztworze wody z amoniakiem. Gazy, takie jak azot czy tlen, przechodzą przez nią bez problemu, a dwutlenek węgla reaguje z amoniakiem i formuje sól. Może być ona następnie rozdzielona na amoniak i CO2 z pomocą rozpuszczalnika, co pozwala na pełen recycling materiałów aktywnych w systemie. Uzyskany dwutlenek węgla może być łatwo przekształcony w kwas octowy lub gaz syntezowy. Proces ten wymaga o 75% mniej energii niż konkurencyjne metody.

Uwagę na odkrycie Novka zwrócił profesor Menachem Elimelech z Yale i wraz z ambitnym osiemnastolatkiem napisał publikację, w której opisali i zbadali własności nowej technologii. Artykuł ten ukazał się w Environmental Science & Technology Latters. Jednocześnie Novek założył firmę, której zadaniem jest uruchomienie pilotażowej instalacji do wyłapywania CO2. Eksperymentalny reaktor ma wyłapywać do tysiąca kilogramów zanieczyszczeń dziennie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.