Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

OZE BUS – istotnym elementem w kształtowaniu świadomości ekologicznej

oze-bus z miekini

OZE BUS – istotnym elementem w kształtowaniu świadomości ekologicznej

Budowanie świadomości ekologicznej to proces. Najefektywniejszy jest, wtedy gdy właściwa postawa jest wszczepiana dziecku w jego domu rodzinnym. Poza postawą kształtowaną w otoczeniu rodzinnym ważne dla nabierania odpowiednich nawyków jest również to, co wyniesiemy ze szkoły.

Dlatego o wszelkich inicjatywach mogących skutecznie zaszczepić najmłodszym ekologiczne postawy warto pisać i warto je chwalić. Mobilne laboratorium OZE BUS to przykład, jak omawiana powyżej wiedza może wyjść do ludzi, osiągając zamierzony efekt.

OZE BUS to jeżdżąca pracownia wyposażona w sprzęt służący prezentacji przyczyn niskiej emisji, sposobów jej ograniczania i likwidowania. Na rozmowę z Jarosławem Kotyzą z Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini zaprasza portal Świat OZE.

Bus, rozbudowany we współpracy z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, wykorzystywany jest na zdalnych pokazach w jednostkach oświatowych, podczas targów, imprez czy wydarzeń popularyzujących odnawialne źródła energii.

Na jego pokładzie znajdziemy m.in.:

  • Kolektory słoneczne różnego typu,
  • Niektóre z elementów instalacji fotowoltaicznych,
  • Zestawy dydaktyczne wraz z kolektorem słonecznym płaskim,
  • Mikroturbina wiatrowa,
  • Demonstracyjny zestaw ogniwa paliwowego,
  • Zestawy pomp ciepła i wiele innych.

 Ponadto w uruchomionym w ostatnim czasie mobilnym module o nazwie POLoNEs znajduje się:

  • Kocioł węglowy pozaklasowy wraz z analizatorami spalin, jakości powietrza i pyłomierzem — zestaw demonstracyjny przyczyn niskiej emisji,
  • Kocioł węglowy na „ekogroszek” V klasy — zestaw demonstracyjny ograniczania niskiej emisji,
  • Powietrzna pompa ciepła — zestaw demonstracyjny likwidacji niskiej emisji.

Z tak wyposażonych mobilnych pracowni korzystać mogą uczniowie, przedstawiciele władz lokalnych, przedsiębiorcy czy zwyczajni ciekawscy chcący podnieść poziom swojej wiedzy na temat technologii umożliwiających poprawę otaczającego nas wokół środowiska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.